Hobby

Jaki aparat fotograficzny będzie najlepszy dla dziecka?

Hobby

Aktualizacja:
Fot. Sakdi Da Nra Thiphy Waly / Getty Images

Aparat fotograficzny dla dzieci może być doskonałym pomysłem na prezent. Jeśli dziecko posiada swój sprzęt, z pewnością będzie z niego chętnie i często korzystać. Przy wyborze należy jednak kierować się nieco innymi kryteriami niż w przypadku aparatów dla osób dorosłych. Przede wszystkim ważny jest wiek i posiadane umiejętności.

Aparat fotograficzny dla małego dziecka powinien być kompaktowy i prosty w obsłudze. Maluch nie będzie w stanie swobodnie posługiwać się dużym i ciężkim sprzętem. Urządzenie powinno mieścić się w torbie, plecaku lub kieszeni.

Aparat fotograficzny czy komórka?

Aparat fotograficzny dla dzieci powinien być kompaktowy i lekki. Po pierwsze, aby zmieścił się w niewielkich dłoniach i dziecko bez problemu mogło naciskać przyciski, a po drugie - nie może być zbyt ciężki. Im mniejsze dziecko, tym prostszy powinien być w obsłudze - bez skomplikowanych funkcji, które mogłyby zniechęcać. Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie telefon komórkowy, gdyż poza funkcją komunikacyjną, spełnia wszystkie z wymienionych. Jednak nie każdy maluch powinien posiadać drogi smartfon. Znacznie lepiej zakupić aparat, dzięki któremu dziecko, jako młody fotograf, będzie się czuło wyjątkowo. Taki prezent to sposób na zaszczepienie w dziecku pasji już od najmłodszych lat.

Zawsze należy najpierw przemyśleć decyzję. Jeśli prezent ma być dla przedszkolaka, być może warto zastanowić się nad czymś innym. W przypadku małych dzieci może być to zupełnie niepotrzebny wydatek. Maluch szybko się znudzi lub zepsuje aparat, który nie należy do najtańszych sprzętów.

Na co zwrócić uwagę kupując aparat?

Aparat dla dzieci , poza tym, że powinien być lekki i kompaktowy, dobrze jeśli spełni jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest stabilizacja obrazu, aby młody fotograf nie zniechęcał się kolejnym rozmazanym zdjęciem. Automatyczne nastawianie ostrości, w rękach dziecka, będzie dodatkowym atutem. Zwłaszcza przy próbie uchwycenia postaci w ruchu i jeszcze niepewnych dłoniach. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na cenę aparatu, jednak, jeśli mowa o podarunku dla dziecka - warto by spełnił on wszystkie jego oczekiwania.

Przydatne funkcje aparatu fotograficznego dla dzieci

Mocna i odporna na wstrząsy obudowa jest kolejnym atutem i przemawia za wyborem aparatu, a nie smartfonu, który jest wrażliwy na upadki, wstrząsy i wilgoć. Rodzice mają możliwość skorzystania z dwóch rozwiązań - zakupu taniej i jednorazowej cyfrówki, która pokaże, czy ich pociecha faktycznie będzie zainteresowana fotografią lub droższego modelu, wyposażonego w obudowę odporną na m.in.: upadki, kurz oraz wysokie i niskie temperatury. W ten sposób urządzenie dobrze zniesie wizytę na plaży lub fotografowanie w deszczu.

Wiele aparatów ma dodatkową wodoodporną obudowę, dzięki której można nawet nurkować z własnym sprzętem, wykonując zdjęcia pod wodą. Taki wybór wpływa oczywiście na wyższą cenę, ale jest to dobry pomysł, jeśli pociecha wyjeżdża na obóz żeglarski lub pływacki. Kolejna decyzja to zasilanie. Sprzęt może być na baterie, akumulatorki lub ładowarkę. Mimo że opcja akumulatorów jest kusząca, w wielu miejscach mogą nie być one dostępne, stąd lepiej wybrać baterie lub ładowarkę.

Koszt, na jaki trzeba się przygotować, kupując model o średnio zaawansowanych funkcjach to od 300 do 500 zł , w zależności od producenta.

Czy kolor ma znaczenie?

Jeśli rodzice decydują się na aparat cyfrowy dla dziecka, kolor i nowoczesny design zdecydowanie mają większe znaczenie niż parametry techniczne. Najmłodsi świetnie orientują się w modnych firmach i podpatrują, co mają ich rówieśnicy. Dlatego warto wybrać aparat w żywym, rzucającym się w oczy kolorze. Będzie ładnie wyglądał i dodatkowo trudno go zgubić. Ważne, aby uważać i nie kupić słabego sprzętu w ładnej i kolorowej obudowie z bohaterami bajek - po zrobieniu pierwszych zdjęć może okazać się, że ma mało wspólnego z fotografowaniem. Lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości.

Jeśli chodzi o dodatkowe parametry techniczne, to dobrze zwrócić uwagę, czy wybrany model ma szerokokątny obiektyw. Najmłodszym niekiedy trudno uchwycić w kadrze dokładnie to, czego chcą. Znacznie lepiej dać im możliwość uchwycenia szerszego kadru, aby później przyciąć zdjęcia w jednym z wielu dostępnych programów graficznych.

Jeśli aparat ma być prezentem dla starszego dziecka, które jest aktywne na portalach społecznościowych, dobrze jeśli posiada opcję szybkiego przesyłania zdjęć przy pomocy WiFi lub Bluetooth. Wiele cyfrowych modeli ma opcję zintegrowania z telefonem komórkowym i automatycznie aktualizuje galerię o fotografie zrobione przed chwilą. Część egzemplarzy ma dodatkową funkcję zintegrowania urządzenia z drukarką bezprzewodową - jest to model w typie aparatu polaroid dla dzieci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości