Styl życia

Przepis na rozgrzewający napar. Uczestniczka "MasterChefa" zdradza, jakich składników użyć do zrobienia aromatycznej, świątecznej herbaty

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Wigilijne miasteczko DDTVN - Lipton

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by napić się rozgrzewającej herbaty w gronie najbliższych. Dlatego Dorota Pieniążek, uczestniczka 9. edycji "MasterChefa", podzieliła się przepisem na aromatyczny napar. - Warto parzyć w dużych dzbankach. Wtedy mamy tę przyjemność siedzenia, rozmawiania, przebywania razem - podkreśla w rozmowie z Piotrem Wojtasikiem, reporterem Dzień Dobry TVN.

Świąteczne Miasteczko Dzień Dobry TVN w Muszynie

W ramach świątecznej trasy Dzień Dobry TVN w Wigilię zawitaliśmy do Muszyny, gdzie Ewa Drzyzga i Piotr Wojtasik spotkali się z mieszkańcami i niezwykłymi gośćmi. Panowała wyjątkowa atmosfera, a w powietrzu unosił się aromat gorącej herbaty, który prowadził wprost do bożonarodzeniowego stoiska marki Lipton. Na miejscu świątecznym naparem częstowała Dorota Pieniążek, uczestniczka 9. edycji "MasterChefa", która podzieliła się przepisem na rozgrzewający czaj.

Herbata świąteczna - przepis

Zdaniem Doroty Pieniążek świąteczna herbata powoduje, że "człowiek jest rozgrzany, zadowolony i eterycznie szczęśliwy". Oto składniki potrzebne do przygotowania aromatycznego napoju:

  • zaparzona czarna herbata marki Lipton,
  • plasterki imbiru,
  • cynamon,
  • goździki,
  • cytryna,
  • pomarańcza.

Uczestniczka 9. edycji "MasterChefa" radziła też by, zamiast cukru do czarnej herbaty dodawać konfitury. - W zimie fajnie używać konfitur ze śliwek, bo jak je smażmy w lecie, dodając odrobinę soli, powodujemy, że ta konfitura ma swoją prawdziwą słodycz - tłumaczyła.

Herbata elementem świąt Bożego Narodzenia

Herbata jest nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. Zaparzona w kubku sprzyja rozmowom z bliskimi, a ta zaproponowana przez Dorotę Pieniążek rozgrzewa po świątecznym, mroźnym spacerze.

- Najpiękniejsze w tym jest to, że herbatę pijemy wszyscy razem - powiedział Piotr Wojtasik. - Dlatego warto ją parzyć w dużych dzbankach. Wtedy mamy tę przyjemność siedzenia, rozmawiania, przebywania razem - dodała nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości