Styl życia

"Gdańsk" na Węgrzech. Krótka historia miłosna z księgarnią w tle

Styl życia

Fot. Dzień Dobry TVN

Choć stare porzekadło mówi, że „Polak, Węgier – dwa bratanki”, to Węgry wciąż nie są popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Tymczasem Pani Marzena straciła głowę nie tylko dla węgierskiej stolicy, ale również dla węgierskiej miłości.

Pani Marzena w Budapeszcie poznała swojego męża. Są razem od 2008 r., a od pięciu lat prowadzą razem w Budapeszcie księgarnie z małym bistro o nazwie „Gdańsk”.

Ja nie chciałam, żeby to się nazywało „Gdańsk”, to mój mąż się uparł, bo wszyscy Węgrzy wiedzą, że Gdańsk leży w Polsce

Węgry: jak spędzić urlop i co zobaczyć

Magyarország ( czyli „Węgry” w języku węgierskim) to kraj położony w Europie Środkowej, sąsiadujący z Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią. Piękne nizinne krajobrazy i niezwykła architektura miast tworzy miejsce idealne na wakacyjne wczasy. Na Węgrzech warto zwiedzić przede wszystkim naddunajskie tereny, okolice Balatonu, stolicę kraju – Budapeszt i inne mniejsze miasta. Na szczególną uwagę zasługuje również wspaniała węgierska kuchnia oraz wytwarzane na terenie kraju wino. Wyjazd na Węgry nie tylko może stać się ciekawym podróżniczym doświadczeniem, a przy okazji nie zrujnuje naszego budżetu. Mimo, że jest to kraj stosunkowo bliski Polsce, zaskakuje swoją kulturą. Jak zaplanować urlop na Węgrzech i co warto podczas niego zwiedzić?

Pierwszy przystanek – Budapeszt

Wycieczka na Węgry nie może odbyć się bez wizyty w stolicy kraju, czyli Budapeszcie. Miasto położone jest w północnej części państwa, nad Dunajem. To, co zachwyca w nim najbardziej, to niezwykle fascynująca architektura i budzące podziw panoramy. Budapeszt to także najpiękniejsze zabytki, z których słyną całe Węgry. Zwiedzanie warto rozpocząć od wizyty w znajdującym się w samym sercu miasta Zamku Królewskim (węg. Budai Var ), z którego przejść można do Baszty Rybackiej (węg. Halaszbastya ) i kościoła św. Macieja (węg. Matyas Templom ). Z tej okolicy można wybrać się na spacer po wzgórzu Gellerta (węg. Gellert-hegy ), z którego rozpościera się zapierająca dech w piersi panorama Budapesztu.

Pomysł na wakacje – Węgry i Balaton

Dla każdego, dla kogo pobyt nad jeziorem to wymarzone wczasy, Węgry i Balaton stanowić będą idealne miejsce wypoczynku. Niewątpliwie jednym z najbardziej klimatycznych miejsc Węgier są bowiem tereny nad Balatonem – największym jeziorem w kraju i całej Europie Środkowej. Szmaragdowa tafla Balatonu rozciąga się tam pomiędzy pięknymi leśnymi terenami, poprzecinanymi urokliwymi, turystycznymi miejscowościami. Słynny nadjeziorny teren to miejsce idealne zarówno dla miłośników leniwego relaksu na plaży, jak i dla pasjonatów różnorodnych sportów wodnych. Jeśli ktoś poszukuje kraju, który leży blisko Polski i jest niedrogi, a zaskoczyć może wspaniałymi krajobrazami, kuchnią i klimatem, odpowiedź jest prosta: są nim Węgry. Wakacje nad Balatonem to bowiem alternatywa dla urlopu w dalekich, drogich krajach.

Węgry – wycieczka winnym szlakiem

Węgry to także dobrej jakości wino i ciągnące się kilometrami klimatyczne winnice. Zwiedzić je powinni nie tylko miłośnicy ekskluzywnego trunku, ale i wielbiciele natury i ładnych krajobrazów. Podróż winnym szlakiem warto rozpocząć od Egeru i Egerszalok. To nie tylko winne stolice kraju, ale i wspaniałe architektonicznie miasta, którymi oczarowują północne Węgry. Wczasy w tym rejonie to przede wszystkim wypoczynek w sielankowej okolicy, eleganckie restauracje z tradycyjną węgierską kuchnią i degustacje najlepszych win w klimatycznych winiarniach. Wakacje na Węgrzech nie mogą odbyć się także bez wizyty w słynnym Tokaju – niewielkim węgierskim miasteczku, które zasłynęło z wyrabianego tam wina tokaji aszú . Leżąca nad Cisą miejscowość, pochwalić się może nie tylko ciekawą architekturą, ale i wyjątkowo bogatą historią.

Węgry – wakacje z dziećmi

Wycieczka na Węgry z dziećmi to dobry pomysł z wielu powodów. Przede wszystkim kraj ten znajduje się zaledwie kilka godzin drogi samochodem z południowej części Polski, dzięki czemu dzieci nie muszą spędzać długiego czasu w podróży. Co więcej jest bardzo różnorodny. Jednego dnia można popływać w wodach Balatonu, a drugiego zdobyć szczyty Alp Węgierskich. Dzięki temu dzieci nigdy się nie nudzą. Wczasy na Węgrzech z pociechami nie może odbyć się bez wizyty w Hajdúszoboszló – miejscowości, w której znajduje się największy w kraju aquapark. Dobrym pomysłem jest wycieczka objazdowa po Węgrzech. W ten sposób zobaczyć można wiele miejsc, ciekawych dla całej rodziny.

Ekspresowa wycieczka – Węgry w 5 dni

Ogromnym atutem Węgier, dzięki któremu wygrywają one z Egiptem, Portugalią czy Japonią jest ich… bliskość. Aby wybrać się na krótkie wczasy na Węgry, wystarczy niecały tydzień urlopu. Dzięki dobremu połączeniu – zarówno lotniczemu, jak i autobusowemu – między Polską a południowym sąsiadem Słowacji, łatwo jest zorganizować niedługie wczasy na Węgrzech. Z tego też powodu Budapeszt może być dobrym pomysłem na tzw. city break ze znajomymi, a Balaton miejscem na rodzinne wypady.

Autor: Bartosz Sobkowiak

Pozostałe wiadomości