Materiał promocyjny

Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu. "Staramy się zmieniać stereotypy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Witamy w strefie relaksu DDTVN - wolontariat
Witamy w strefie relaksu DDTVN - wolontariat
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Europejskie Centrum Wolontariatu od niemal dekady wyróżnia miasta, których mieszkańcy wykazują się szczególną, bezinteresowną troską o drugiego człowieka. W 2022 roku tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu otrzymał Gdańsk. Co sprawiło, że polska miejscowość została doceniona? - To nie tylko pomaganie osobom chorym - tłumaczy w Dzień Dobry TVN prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu Dawid Jastrzębski.

Gdańsk, czyli Europejskie Centrum Wolontariatu w Polsce

Reporterzy Dzień Dobry TVN spotkali się z gdańskimi wolontariuszami przed Europejskim Centrum Solidarności - w miejscu, które dla mieszkańców Trójmiasta ma szczególne znaczenie.

- To tutaj zbieramy się, kiedy chcemy coś ważnego zamanifestować. I właśnie tutaj spotykamy się też z całą naszą ogromną rzeszą osób robiących dobre rzeczy dla innych. Osób, (...) które robią to dla dobra wspólnego - wyjaśnia Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska.

Władze miasta rzeczywiście mają ogromy powód do dumy, ponieważ Gdańsk został okrzyknięty Europejską Stolicą Wolontariatu. Czym zasłużył sobie na takie miano? Przede wszystkim nieograniczonym obszarem dobroczynnych działań mieszkańców.

- Zaangażowanie społeczne doprowadziło do tego, że ten tytuł został nadany. Może dlatego, że nie zamykamy się na obszary wolontariatu. Dotyczy on każdego poziomu życia, niezależnie od wieku. Staramy się zmieniać stereotypy, że wolontariat to nie tylko działanie w schronisku i pomaganie osobom chorym, ale są to również obszary sportu czy kultury - przekonuje szef Regionalnego Centrum Wolontariatu Dawid Jastrzębski.

Gdańsk dla seniorów. Wolontariat bez ograniczeń wiekowych

Potwierdzeniem słów Dawida Jastrzębskiego o braku ograniczeń wiekowych w gdańskim wolontariacie jest historia pani Anny Butrym. Kobieta prowadzi klub senioralny i wraz ze starszymi mieszkańcami miasta organizuje wydarzenia, które mają na celu aktywizację emerytów oraz rencistów. W ramach wolontariatu pracuje nad spartakiadą, podczas której seniorzy będą próbowali grać w tenisa stołowego. Zawody mają odbyć się w najbliższym czasie.

- To nie jest tak, że wolontariat jest jednostronny. To działa w dwie strony. Co daję, to wraca. Myślę, że to, co robię wśród grupy senioralnej, ich aktywuje i pokazuje, że nie trzeba dużo nakładu i nie trzeba dużo rzeczy zrobić. Wystarczy wyjść z domu - zaznacza w Dzień Dobry TVN pani Anna.

O tym, jak pandemia wbrew pozorom zaktywizowała Jagodę Kolkę, młodą mieszkankę Gdańska i zachęciła ją do niesienia pomocy innym, dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości