Finanse i Praca

Złośliwe oprogramowanie – jak wykryć złośliwe oprogramowanie i skutecznie je usunąć?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Fot. Hiroshi Watanabe / Getty Images

Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie można złapać nawet podczas bezpiecznego korzystania z Internetu. Przykładem może być złośliwe oprogramowanie w przeglądarce internetowej, które instaluje się przez niebezpieczne reklamy. Co to jest złośliwe oprogramowanie i jak je usunąć?

Złośliwe oprogramowanie to szeroka kategoria programów, które mogą utrudniać korzystanie z komputera, Internetu, wykradać nasze poufne dane, a nawet wykorzystywać urządzenie do przeprowadzania ataków na inne komputery. Na szczęście sposób, jak usunąć złośliwe oprogramowanie (z przeglądarki lub z dysku), nie jest trudny. Do usunięcia złośliwego oprogramowania konieczny jednak będzie odpowiedni program antywirusowy.

Zmora współczesnego korzystania z Internetu, czyli co to jest złośliwe oprogramowanie?

Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie to różnego rodzaju programy, które mają na celu wyrządzenie szkody użytkownikowi. Mogą to być zarówno proste robaki komputerowe , które utrudniąją korzystanie z komputera, jak i zaawansowane rootkity lub konie trojańskie , czyli jedne z najtrudniejszych do usunięcia złośliwych oprogramowań. Definicja szkodliwego oprogramowania dzieli je także ze względu na cel działania – na programy, które mają na celu wymuszenia i kradzieże (plików, danych, a w konsekwencji naszych pieniędzy), a także złośliwe oprogramowanie, które ma za zadanie spowodować szkody na naszym komputerze. Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie pojawiają się we wszystkich systemach operacyjnych i urządzeniach. Jeśli mamy urządzenia skomunikowane ze sobą za pomocą sieci wifi, to istnieje nawet możliwość, że z komórki i systemu Android złośliwe oprogramowanie „przejdzie” do systemu operacyjnego komputera. Poniżej przedstawiamy, jak usunąć złośliwe oprogramowanie (z przeglądarki, dysku i telefonu w identyczny sposób).

Złośliwe oprogramowanie – jak usunąć, wykryć je i skutecznie zabezpieczyć komputer?

Aby uniknąć niebezpieczeństw z sieci, należy odpowiednio zabezpieczyć komputer. W tym celu zawsze aktualizujemy system operacyjny i oprogramowanie (sterowniki sprzętu, wtyczki multimediów w przeglądarce itp.). Sprawdźmy także, czy mamy włączoną aktywną zaporę sieciową , czyli tzw. firewall , która zabezpiecza komputer m.in. przed atakami hakerskimi. Trzecim krokiem jest korzystanie z programu antywirusowego , który oferuje ochronę w czasie rzeczywistym. W sytuacji, gdy natkniemy się na złośliwe oprogramowanie, dobry antywirus powinien szybko je zidentyfikować i zablokować, dzięki czemu nie wyrządzi ono szkody komputerowi lub innemu urządzeniu.

Może się jednak zdarzyć, że zobaczymy objawy działania wirusa komputerowego i złośliwego oprogramowania nawet przy spełnieniu powyższych zabiegów bezpieczeństwa. Jak wykryć złośliwe oprogramowanie? Wyróżniamy wiele rodzajów wirusów. Przykładowo, z łośliwe oprogramowanie w przeglądarce może występować w postaci uciążliwych reklam albo zmiany adresu strony głównej. Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie mogą ukrywać się też w plikach systemowych i ujawniać się dopiero w określonych okolicznościach.

Aby szybko wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie, najlepiej przeprowadzić skanowanie za pomocą antywirusa. Oprócz antywirusa możemy również pobrać (w wersji darmowej lub płatnej) inny program usuwający złośliwe oprogramowanie . Przykładowo, do równie uciążliwych, lecz mniej groźnych wirusów śledzących (ang. spyware) przydaje się oprogramowanie z wbudowaną bogatą bazą danych z tej kategorii zagrożeń. Po przeskanowaniu komputera za pomocą programu i oprogramowania antywirusowego zawsze na końcu uruchommy opcję czyszczenia i ponownego uruchomienia komputera .

Wirusy z… portali społecznościowych. Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z Facebooka?

Powszechnie wiadomo, że korzystanie z podejrzanych stron wiąże się z ryzykiem nieświadomego pobrania wirusów komputerowych i złośliwego oprogramowania . Od kilku lat możemy spotkać się z innym typem zagrożeń, które występują m.in. na popularnych portalach społecznościowych, np. na Facebooku . Złośliwe oprogramowanie rozsyłane jest za pomocą ciekawych odnośników. Fenomen i popularność wirusów na portalach społecznościowych zawdzięczamy niskiej wiedzy wielu użytkowników, którzy naciskając na dany odnośnik, bezwiednie wysyłają je dalej swoim znajomym . Poprzez naciśnięcie linku w odnośniku z reguły pobiera się złośliwe oprogramowanie.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z Facebooka? Sposób jest prosty: należy przeprowadzić skanowanie za pomocą wybranego skanera online , który w szczególności sprawdzi pliki przeglądarki internetowej. Następnie na Facebooku usuńmy wszystkie ślady po zawirusowanych wiadomościach . Warto także udostępnić wiadomość, w której przestrzeżemy znajomych przed otwieraniem odsyłacza, zawierającego złośliwe oprogramowanie. Usuwanie wirusa jest więc proste, ale przygotujmy się, że skaner online może pracować nawet do kilku godzin. W tym czasie najlepiej nie korzystać z komputera, aby umożliwić programowi płynną pracę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości