Finanse i Praca

Zamrożenie cen i zwrot VAT za gaz. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24/Geekweek
Płacenie rachunków

Niektóre gospodarstwa domowe ogrzewane gazem mogą dostać refundację poniesionych kosztów podatku VAT. Jak ubiegać się o dofinansowanie i składać wniosek? Sprawdź, czy możesz dostać zwrot.

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

W związku z sytuacją na rynku gazu, od 29 stycznia 2022 r. obowiązuje zamrożenie jego cen. 15 grudnia ubiegłego roku Sejm przegłosował ustawę, która przedłuża obowiązywanie tych przepisów również na 2023 r. Obecnie maksymalna cena za gaz to 200,17 zł netto/MWh. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Maksymalną ceną zostali objęci "wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe" - podał portal tvn24.pl.

Z początkiem tego roku przestała jednak działać tarcza inflacyjna i obniżony VAT na gaz. Oznacza to, że rachunki za gaz będą wyższe o przywrócony VAT, czyli o 23%.

Zwrot VAT za ogrzewanie gazowe - komu przysługuje?

Na zwrot VAT-u zapłaconego przy zakupie gazu mogą liczyć osoby, które korzystają z ogrzewania gazowego wpisanego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), lub oficjalnie zgłoszonego. Kolejnym kryterium jest dochód. Nie może przekraczać 2,1 tysiąca zł na gospodarstwo domowe jednoosobowe, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych - 1,5 tysiąca zł na osobę.

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, będziemy zwracać równowartość VAT-u - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Refundacja będzie dotyczyć około 300 tysięcy gospodarstw domowych. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska "stawką objęci są odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Obok gospodarstw domowych do tej grupy należą też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe".

O zwrot równowartości VAT-u można się ubiegać na podstawie faktury.

Zwrot VAT za gaz - jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub wygodniej - za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu do niej należy wybrać zakładkę „Złóż wniosek". Ten dotyczący zwrotu kosztów VAT za gaz umieszczony został na dole.

Dla osób preferujących bardziej tradycyjną formę, poniżej wzór wniosku do pobrania.

Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT

We wniosku należy podać urząd, do którego składa się wniosek, dane wnioskodawcy (imiona, nazwisko, obywatelstwo, nr PESEL, seria i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość jeśli nie mamy numeru PESEL), dane do kontaktu, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana refundacja, informację który raz składany jest wniosek.

Do wniosku należy załączyć faktury dokumentujące dostarczenie paliw gazowych i dowody ich opłacenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24/Geekweek

Źródło zdjęcia głównego: Natalia Gdovskaia/Getty Images

Pozostałe wiadomości