Finanse i Praca

Ceny prądu wyższe nawet o 40 proc.? Czarny scenariusz może się ziścić

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl/radio zet
Kalkulator i portfel leżący na pieniądzach

Wraz z nadejściem nowego roku czekają nas podwyżki cen prądu i gazu. Jak wysokiego wzrostu możemy się spodziewać? Ile zapłacą indywidualni odbiorcy?

Nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. 

Wyższe rachunki za prąd i gaz w 2022 roku

Oficjalnych danych jeszcze nie ma, są jednak prognozy, które wskazują na znaczny wzrost cen. Szacowane są dwucyfrowe liczby - gospodarstwa domowe mogą spodziewać się nawet 20 proc. wzrostu rachunków za energię elektryczną. Jeszcze wyższy wzrost cen dotknie odbiorców indywidualnych. Mogą się oni spodziewać nawet 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania domów gazem oraz około 10 proc. droższego gazu wykorzystywanego w kuchenkach gazowych.

Zobacz wideo: Najwyższa inflacja od 20 lat

Najwyższa inflacja od 20 lat Ekonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

Wyższe opłaty za gaz to nie tylko problem Polski, ale całej Unii Europejskiej. W związku z agresywną polityką gazową Rosji większość krajów weszła w zimowe miesiące z małymi zapasami tego surowca, przez co drożyzna dotyka niemal wszystkich mieszkańców państw członkowskich UE. 

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Kiedy decyzja o wyższych cenach za prąd i gaz?

Dane wciąż nie są jednak pewne, zatem można mieć nadzieję, że podwyżka nie będzie aż tak dotkliwa. Proponowane wzrosty przedstawili dziennikarze Radia Zet. Oficjalne dane zostaną ogłoszone 17 grudnia przez Urząd Regulacji Energetyki.

W związku z rosnącymi cenami za gaz i prąd rząd uruchamia tarczę antyinflacyjną, która ma spowodować czasowe obniżenie akcyzy na paliwa oraz prąd, a także ma ona obniżyć podatek VAT. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl/radio zet

Źródło zdjęcia głównego: Adam88xx/Getty Images

Pozostałe wiadomości