Które warzywo jest nieczułe na wzrost cen? "Kosztuje złotówkę i resztę ma w nosie"

Autor:
Berenika
Olesińska
Warzywa droższe o 50% niż rok temu
Warzywa droższe o 50% niż rok temuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wpływ na koszty produkcji warzyw ma wiele czynników. Zaliczają się do nich m.in. wojna w Ukrainie, inflacja, a także splot niefortunnych zdarzeń, w tym anomalii pogodowych, które nawiedziły istotne dla rolnictwa zakątki świata. O tym, które produkty są odporne na wahania cen, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekspertem rynku świeżych owoców i warzyw Maciejem Kmerą.

Wegekryzys - przyczyny wzrostu cen

Koszty uprawy dostępnych na rynku warzyw wzrosły aż dwukrotnie. Wpływ na to mają m.in. wysokie ceny mediów niezbędnych do produkcji, transportowania, przechowywania i sprzedawania jarzyn.

- Właściciel warzywniaka ponosi straszliwe koszty. On musi dbać o wysoką kondycję tych warzyw i owoców. Muszą być one schłodzone. To kosztuje bardzo dużo pieniędzy, jeśli chodzi o prąd - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Kmera.

Czynnikami, które spotęgowały drożyznę, są dodatkowo niesprzyjające prowadzeniu gospodarstw rolnych warunki atmosferyczne:

  • mrozy, które nawiedziły Hiszpanię i Włochy po stosunkowo ciepłej zimie,
  • powodzie w Maroku i Pakistanie,
  • niskie temperatury w Azji Środkowej,
  • susza w Afryce Północnej.

To, czy dane warzywo jest wrażliwe na wahania cen, zależy głównie od jego gatunku oraz sił podaży i popytu. Najbardziej wyczulone na wszelkie zmiany ekonomiczno-gospodarcze są produkty najpopularniejsze i z chęcią konsumowane na całym globie, np. papryka, cebula czy marchewka. Inaczej sprawa wygląda w przypadku warzyw lokalnych.

- Nasz poczciwy burak, który uprawiany jest generalnie tylko w Polsce, jest na to niewrażliwy. Zawsze kosztuje złotówkę i resztę ma w nosie. Ziemniak też jest nasz lokalny i on też kosztuje złotówkę i nie przejmuje się tym, co się dzieje za granicą - skomentował Maciej Kmera.

Kiedy zażegnamy kryzys warzywny? Prognozowana obniżka cen

Ekspert rynku świeżych warzyw i owoców zwrócił uwagę na produkty, które już dziś można nabyć w niższej cenie niż jeszcze kilka tygodni temu.

- To jest krajowy ogórek w typie szklarniowym i on znacząco już potaniał. Miesiąc temu kosztował 25 złotych, a teraz kosztuje około 9-10 za kilogram - wskazał Maciej Kmera.

Specjalista wspomniał również o importowanej z Europy Zachodniej papryce. - Tydzień temu Hiszpanie żądali 20 złotych za kilogram. Już proszą, żeby im zapłacić 14 zł - zaznaczył.

Według eksperta największą konkurencję rynkową mają pomidory. Uprawiane w Polsce (typ malinowy) wciąż kosztują około 25 złotych za kilogram i prawdopodobnie ich cena nie spadnie przez najbliższe tygodnie. Tańszymi zamiennikami są gatunki sprowadzone z zagranicy.

Czy warzywa z Polski są zdrowsze niż importowane? Gdzie kupować jarzyny? Czy niektóre produkty stanieją w okresie przedświątecznym? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości