Finanse i Praca

Kończy się termin składania wniosków o dotacje rządowe. "To jest moment, żeby się skupić i nie przeoczyć"

Finanse i Praca

Autor:
Berenika
Olesińska
Terminy składania podań o rządowe wsparcie finansowe
Terminy składania podań o rządowe wsparcie finansowe Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Kilkunastoprocentowa inflacja zmusiła wielu Polaków do zwrócenia się po pomoc finansową do państwa. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają ostatnie dni na złożenie wniosków o różnego rodzaju dodatki. Ekspertka finansowa Dominika Nawrocka w Dzień Dobry TVN przypomina o najważniejszych dotacjach rządowych.

Podania o dotacje - do kiedy można składać?

31 października minął termin składania wniosków o dodatek osłonowy. Warto jednak pamiętać, że to nie była jedyna forma wsparcia finansowego oferowana przez rząd. Na złożenie podań o inne dotacje, głównie te dotyczące energetyki i eksploatowania paliw, został nam jeszcze miesiąc.

- To jest moment, żeby się skupić i tych terminów nie przekroczyć, nie przeoczyć. (...) W listopadzie koncentrujemy się na tych wszystkich energetycznych sprawach. Jeżeli mamy główne ogrzewanie w domu oparte o węgiel, o drewno, o pelet, o olej opałowy, to to jest dla nas informacja - wymienia Dominika Nawrocka, ekspertka finansowa, ekonomistka i założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".

Do końca wspomnianego miesiąca można również ubiegać się o zaległe wsparcie w skompletowaniu wyprawki szkolnej. Mowa o dodatku 300 plus na ucznia, którego termin składania wniosków nie skończył się wcale wraz z 1 września.

- To jest dodatek, który dostajemy wszyscy na dzieci, jeżeli chodzą dzieci do szkoły. Do 20. roku życia nawet. I to jest taki moment, że jeżeli nie złożyliśmy tego wniosku o taką wyprawkę szkolną, to jeszcze możemy. To nie zniknęło we wrześniu - wyjaśnia specjalistka.

Rządowe wsparcie finansowe - gdzie uzyskać informacje?

Dominika Nawrocka podkreśla, że głównym źródłem informacji o wszelkich dostępnych dofinansowaniach jest właściwy Urząd Gminy. - Pamiętajmy o tym, że to jest takie miejsce, gdzie możemy składać wnioski, gdzie na stronach internetowych naszych gmin znajdujemy wszystkie formalne kwestie dotyczące składania wniosków - tłumaczy.

Ekspertka finansowa zwraca uwagę, że inflacja sprzyja powstawaniu nowych projektów i dotacji. - Warto być czujnym i szukać różnych form możliwości wsparcia przez państwo, bo myślę, że one będą się pojawiały systematycznie - zaznacza.

Terminy składania podań o dotacje rządowe:

  • do 30 listopada 2022 - 300 plus na ucznia, zasiłek rodzinny, dodatek węglowy, dodatek do peletu, dodatek do drewna, dodatek na olej opałowy, dodatek na LPG;
  • od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 - dodatek energetyczny;
  • do 31 grudnia 2022 - dofinansowanie do zakupu telewizora;
  • od 1 lutego 2023 do 31 maja 2023 - wniosek o 500 plus;
  • do 31 marca 2023 - bon turystyczny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości