Finanse i Praca

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym - jak złożyć wniosek online?

Finanse i Praca

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Bank Pocztowy
wypełnianie wniosku o wakacje kredytowe przy komputerze

Wakacje kredytowe wchodzą w życie od 29 lipca. Banki rozpoczynają przyjmowanie wniosków o czasowe zawieszenie spłat kredytów hipotecznych. Klienci Banku Pocztowego również mają taką możliwość. Sprawdź, jak skorzystać z wakacji kredytowych i złożyć wniosek online.

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym - komu przysługują?

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych wchodzą w życie od piątku 29 lipca 2022 r. Wprowadzone na skutek rekordowej inflacji i drożejących kredytów rządowe rozwiązanie ma wesprzeć kredytobiorców. Dzięki temu będą mogli czasowo zawiesić spłacanie kredytu przez łącznie i maksymalnie osiem miesięcy.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Od 29 lipca 2022 r. każdy, kto spełni kilka poniższych warunków, będzie mógł złożyć wniosek, a bank, zgodnie z ustawą, nie będzie mógł odmówić zawieszenia spłaty kredytu:

  • kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty w polskich złotych,
  • kredyt został zawarty w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy,
  • umowa kredytowa musi być zawarta przed 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania (określony w umowie kredytowej) przypada po 31 grudnia 2022 r.

Kiedy można zawiesić spłatę w ramach wakacji kredytowych w Banku Pocztowym?

Jednorazowo można wnioskować tylko o jeden lub dwa miesiące ustawowych wakacji, ponieważ wszystkich kredytobiorców obowiązują określone limity. Mogą zawiesić spłatę:

  • od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – na 2 miesiące,
  • od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – na 2 miesiące,
  • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – na 1 miesiąc w każdym kwartale.

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym - na czym to polega?

Klienci banków mogą więc zawiesić do końca bieżącego roku swój kredyt na łącznie 4 miesiące. W kolejnym roku również na 4 miesiące (na 1 miesiąc w każdym kwartale). Nie da się więc zawiesić kredytu na 4 miesiące z rzędu. Ponadto, kredytobiorca może skorzystać z wakacji tylko na jeden kredyt. Wakacje nie oznaczają, że mamy mniej rat kredytu. Nadal musimy je spłacić, ale w późniejszym czasie.

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym - jak złożyć wniosek online?

Składanie wniosku o udzielenie wakacji kredytowych w Banku Pocztowym wygląda podobnie, jak w przypadku innych banków. Można to zrobić osobiście, w oddziale banku, lub przez internet, wchodząc na swoje konto na stronie Pocztowy24. Po zalogowaniu wyświetlą się wszystkie niezbędne informacje, a jeżeli mamy problem z ich znalezieniem, można użyć lupki, wpisując frazę "wakacje kredytowe" lub "wniosek".

Wniosek można złożyć najpóźniej w dniu, w którym pobierana jest kolejna rata kredytu. Jeżeli więc kredytobiorca chce skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, a ratę płaci np. 2 sierpnia, najpóźniej w tym dniu musi złożyć wniosek. We wniosku należy poinformować, na jak długo chce się zawiesić spłatę kredytu.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Bank Pocztowy

Źródło zdjęcia głównego: NUI:PHOTOGRAPHER/Getty Images

Pozostałe wiadomości