Finanse i Praca

Osoby 50+ na rynku pracy - jakie mają szanse? "Często słyszą, że mają zbyt wysokie kwalifikacje"

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Lech Wałęsa szuka pracy, o czym kilka dni temu poinformował w sieci. Deklaracja byłego prezydenta stała się pretekstem do tego, aby sprawdzić, jak na rynku wygląda sytuacja osób 50+. Jak oceniają ich pracodawcy i jakie mają szanse na znalezienie zajęcia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Łakińską, ekspertką rynku pracy.

Osoby 50+ na rynku pracy

Postęp medycyny i technologii sprawiły, że żyjemy coraz dłużej. Dzięki temu osoby, które mają 50, 60 czy 70 lat dalej chcą być aktywne zawodowo. Jednak mimo chęci i doświadczenia wcale nie jest im łatwo - pracodawcy nie patrzą na nich przychylnym okiem.

- Mam wielu znajomych czy byłych klientów, którzy przez różnego rodzaju fuzję lub przez pandemię zostali bez pracy. Choć mają ogromną wiedzę i doświadczenie, to nie mogą ich wykorzystywać - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Łakińska, ekspertka rynku pracy.

Część osób czuje wstyd z powodu utraty pracy, są też tacy, którzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej słyszą, że mają zbyt wysokie kompetencje.

- Takie osoby niejednokrotnie ukrywają w CV niektóre swoje umiejętności, podają tylko to, jakimi projektami się zajmowali - przyznała nasza rozmówczyni.

Jak gdzie szukać pracy po 50-tce?

Zdaniem ekspertki, celem jest przełamanie takiego podejścia do osób 50+ i pokazanie, że mogą się one spełniać na wielu polach. W tym ma pomóc specjalny portal. Z jego pomocą mogą nie tylko znaleźć nową pracę, ale także odkryć, co tak naprawdę chciałyby robić.

- Znajduje się tak zakładka z ofertami pracy oraz taka, w której można się zaprezentować i pokazać, co się potrafi. To może być cokolwiek, np. pieczenie, gotowanie czy robienie zdjęć - tłumaczyła Katarzyna Łakińska. Jak dodała, właśnie przez taki portal odnowiła znajomość z pewną dyrektorką banku, która po zwolnieniu z pracy otworzyła studio fotograficzne.

- Ta historia pokazuje, że można znaleźć dla siebie jakąś inną przestrzeń - podkreśliła specjalistka rynku pracy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać

Słodkie dzieła sztuki, czyli Natalie Siderserf i jej realistyczne torty. Jak długo i z czego je robi?

Pewnego dnia usłyszała: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem". Jak reagować na coming out dziecka?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości