Finanse i Praca

Jakich starych banknotów warto szukać?

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
McAndy/Getty ImagesJakich starych banknotów warto szukać?

Stare banknoty szwedzkie, niemieckie, polskie czy amerykańskie są wciąż cenne. Handlowanie nimi to dla jednych sposób na zarabianie pieniędzy, a dla drugich miłe hobby. Dowiedz się, ile są warte zabytkowe banknoty i które z nich warto zdobyć.

Tych numizmatów można szukać w wielu miejscach. Jeżeli uda się znaleźć cenny okaz, można go sprzedać za niezła kwotę.

Zobacz wideo: Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?

Stare banknoty – jak można z nich korzystać?

Stare banknoty, podobnie jak złoto i srebro, mają swoją pewną wartość. Nawet z waluty wycofanej z rynku można czerpać korzyść. Wbrew obiegowej opinii, pieniądze te nie stają się wyłącznie makulaturą, gdyż wciąż można je sprzedać. Jeszcze jakiś czas temu wiele starych banknotów sprzed denominacji zamieniano na złotówki, lecz były to egzemplarze o wartości kolekcjonerskiej. Na przestarzałych banknotach dziś najwięcej zarabiają te osoby, które się zdecydowały schować je w bezpiecznym miejscu i poczekać na lepszy czas. Z biegiem lat znacznie wzrosła wartość wielu z tych pieniędzy. Niektóre z nich wydane były w niewielkim nakładzie, co zawsze podnosi wartość numizmatu. Nie tyczy się to jedynie polskich banknotów o wartości kolekcjonerskiej. Wymienianie podlegają także stare banknoty niemieckie. Wciąż można znaleźć oferty internetowych sklepów, które kupują np. wycofane z obiegu niemieckie marki, mimo iż możliwości tej nie oferują już banki. Obecnie dużo osób zastanawia się "do kiedy ważne są stare banknoty euro?". Otóż na ten moment wszystkie banknoty euro są w obiegu, ale te stare powoli zostają wycofywane.

Gdzie szukać starych monet i banknotów?

Poszukiwanie starych banknotów z PRL czy też innych numizmatów można rozpocząć od przeszukania własnego domu. Banknoty są często schowane w zakurzonych pudłach ze starymi zdjęciami i innymi pamiątkami. Osoby, które chcą rozpocząć zbieranie numizmatów, np. starych banknotów dolarowych, mogą z powodzeniem wybrać się na targ ze starociami – odbywają się one co jakiś czas w niemal w każdym większym mieście.

Gdzie można sprzedać stare banknoty polskie?

Największą popularnością cieszą się aukcje internetowe. Organizują je zarówno domy aukcyjne, jak i osoby prywatne przy użyciu popularnych serwisów aukcyjnych. Kolekcjonerzy zamieszczają swoje oferty także na numizmatycznych forach internetowych – sprzedawane są tam stare banknoty rosyjskie, polskie czy kanadyjskie. W sieci można znaleźć także oferty handlowe skupów banknotów i antykwariatów numizmatycznych. We wszystkich tych miejscach można sprzedać starsze banknoty 100 zł. Poszukiwacze np. starych banknotów niemieckich z 1924 śledzą dodatkowo zagraniczne portale aukcyjne.

Stare banknoty PRL – czy opłaca się nimi handlować?

Ile są warte stare banknoty ?– to pytanie, które wielokrotnie zadawały sobie osoby, które w swoich szufladach znajdowały pieniądze jeszcze z PRL. Większość z nich wciąż ma ogromną wartość, lecz jedynie sentymentalną. Do najczęściej spotykanych starszych banknotów 100 zł i innych banknotów z PRL zaliczają się:

  • banknot 100-złotowy z Waryńskim,
  • banknot 1000-złotowy z Kopernikiem,
  • banknot 500-złotowy z Kościuszką,
  • banknoty z serii "Wielcy Polacy".

W wielu polskich domach wciąż można znaleźć pokaźne pliki banknotów tego typu i nie są one zupełnie bezwartościowe. Właściciele antykwariatów niekiedy je skupują, lecz tylko wtedy, gdy te polskie stare banknoty są zachowane w idealnym stanie. Kolekcje składające się z banknotów komunistycznej Polski są dostępne również na aukcjach internetowych, choć ich ceny nie powalają. Kolekcję z serii "Wielcy Polacy" można było niegdyś nabyć za około 300 złotych. Cenniejsze od wyżej wymienionych banknotów są stare banknoty polskie do 1940.

Ile są warte stare banknoty polskie?

Na rynku numizmatycznym można odnaleźć różne stare banknoty polskie. Wartość ich zależy np. od nakładu – im banknotów jest na więcej, tym są mniej cenne dla kolekcjonerów. Przed II wojną światową władze okupacyjne wycofały wiele banknotów. Dzięki temu do obecnych czasów zachowały się paczki wypełnione plikami tych pieniędzy w świetnym stanie. Jednak teraz nie mają żadnej wartości kolekcjonerskiej, gdyż jest ich po prostu za dużo. To, ile kosztują stare banknoty, zależy również od ich jakości. Jeżeli doświadczony numizmatyk decyduje się na zakup zawilgoconego, zagiętego banknotu, który przechowywano w zbyt oświetlonym miejscu, to prawdopodobnie jest to niezwykle rzadki egzemplarz. W przeciwnym wypadku wartość takiego banknotu byłaby niewielka. Warto wspomnieć o kilku pozycjach, które obecnie określa się mianem cennych starych banknotów i monet. Do tego grona zaliczają się np.:

  • talary z Księstwa Warszawskiego,
  • banknoty z czasów zaborów,
  • banknoty z powstania listopadowego.

Każdy, kto dopiero co znalazł jakieś numizmaty i zastanawia się, gdzie sprzedać stare banknoty, powinien najpierw dokładnie ocenić ich wartość, aby uniknąć rozczarowania.

Gdzie wymieniać stare banknoty?

Stare banknoty szwedzkie, które traciły wartość, można było niegdyś wymienić w Szwedzkim Banku Narodowym. W podobny sposób można było spieniężyć stare banknoty USA. Obecnie wymiana jest niemożliwa, lecz wiele z tych banknotów można za to sprzedać, chociażby w skupie banknotów lub antykwariacie. 

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: McAndy/Getty Images

Pozostałe wiadomości