Finanse i Praca

Praca zdalna i savoir-vivre. Dlaczego nie należy rozpoczynać maila od „witam”?

Finanse i Praca


Większość firm w czasie trwającej pandemii koronawirusa przeniosła się na wirtualne łącza. Pracowników obowiązuje home office. Według wszelkich przewidywań, po opanowaniu epidemii co trzeci pracownik nadal będzie chciał wykonywać pracę zdalną. O tym, jak zachować savoir-vivre pracując z domu porozmawialiśmy z Aleksandrą Pakułą.

Savoir-vivre na Home Office

Obecnie komunikacja służbowa w większości firm odbywa się przez maile, komunikatory i telekonferencje. Aleksandra Pakuła przypomniała nam, co wypada, a co nie podczas pracy zdalnej. Jak nie urazić nikogo poprzez maila?

Dzień dobry TVN

Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnej sytuacji

  • Nie rozpoczynaj maila od „witam”

To podstawowy błąd większości z nas. Dlaczego nie powinniśmy używać takiego powitania?

Słowa „witam” wyraża nadrzędność, a wiec szef do pracowników może się tak zwrócić, ale już pracownik do szefa lub do pracowników na równoległych stanowiskach nie

- mówi Aleksandra Pakuła.

Jakich zwrotów można w takim razie używać, by nikogo nie urazić?

Powinniśmy używać raczej „Dzień dobry”, „Szanowna Pani/Panie” lub na przykład „Pani Aleksandro” – to też jest poprawny sposób na rozpoczęcie maila

  • Po przecinku nie pisz wielką literą

Kolejnym często powtarzanym błędem jest rozpoczynanie maila od wielkiej litery w sytuacji, kiedy po przywitaniu „Dzień dobry” postawiliśmy przecinek.

  • Uważaj na zakończenie maila

Tu znów dajemy przecinek po „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”. Nie powinniśmy

- wyjaśnia Aleksandra Pakuła.

  • Krótko i konkretnie

Poza ortografią i interpunkcją powinniśmy się starać, żeby maile były krótkie, konkretne, ale też napisane stosownie.

  • Bez emotikonek

Nasza ekspertka radzi, by unikać emotikonek, zwłaszcza jeśli piszemy do osób, z którymi mamy bardzo służbowe relacje. Jeżeli to jest korespondencja z naszą koleżanką z biurka obok, z którą na co dzień żartujemy, to możemy sobie pozwolić na ich użycie.

  • „Kropka nienawiści”

Jeśli szef prosi nas o wykonanie jakiegoś polecenia, a my odpowiadamy „Dobra.”, to brzmi to trochę nieprzyjaźnie… Lepiej odpisać „Dobrze, zrobię to.” Wtedy nie mamy wątpliwości.

  • Smart casual

Pracując z domu nie siedźmy przed komputerem w piżamie. Nie musi to również być garnitur ani garsonka, ale wygodny strój, w którym nie wstydzilibyśmy się wyjść na spacer czy do sklepu, a wiec smart casual.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości