Finanse i Praca

Nowy program "Ciepłe mieszkanie". Można dostać pieniądze na wymianę pieca, okien i drzwi

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
tvn24.pl
Polskie banknoty

Ruszył program Ciepłe Mieszkanie, dzięki któremu rodziny mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieców, drzwi oraz okien. Dotyczy to nie tylko wymiany sprzętu w domach, ale także w budynkach wielorodzinnych. Kto będzie mógł ubiegać się o wymianę tzw. kopciucha?

Program "Ciepłe Mieszkanie" - dla kogo

Rusza program "Ciepłe Mieszkanie". Przewiduje on wypłatę pieniędzy na wymianę tzw. kopciuchów, nie tylko dla właścicieli domów, ale również mieszkańców kamienic i bloków. Celem jest przede wszystkim poprawienie efektywności energetycznej i zmniejszenie ilości smogu w miastach.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak podaje portal TVN24, pierwsi mieszkańcy bloków dostali już dofinansowanie do ekologicznego pieca.

- Dostaliśmy na ten budynek 60 procent dofinansowania. Piec kosztował 33 tysiące i około 19 tysięcy wspólnota dostała - mówi Jan Robak, prezes Dębnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w rozmowie z TVN24.

Budżet przeznaczony na realizację programu wynosi 1,4 mld zł i zakłada dofinansowanie nie tylko kopciuchów, ale również okien i drzwi. Przeprowadzony został już program pilotażowy w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Teraz o dotację mogą ubiegać się wszystkie gminy i ich mieszkańcy.

Dofinansowanie na wymianę pieca, okien i drzwi

Dofinansowanie zostanie przekazane dla gmin, które następnie będa ogłaszały nabór wniosków na swoim terenie, dla osób fizycznych. Pieniądze przeznaczone są na przedsięwzięcia wymiany wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe bądź podłączenie do efektywnego źródła ciepła budynku.

Dotacja dla gmin (w zależności od stopnia jej zanieczyszczenia) może wynosić od 15 000 zł do 39 900 zł. Z tych środków wypłacane będą dofinansowania dla osób fizycznych.

Kiedy ruszy składanie wniosków?

Składanie wniosków rozpocznie się według terminu, który ustali gmina. Te jednak mają czas do 31 grudnia 2022 w pierwszym naborze i do 31 grudnia 2023 roku w drugim naborze, o ile będą jeszcze na to środki.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości