Finanse i Praca

Praca pilota w czasach izolacji. "Jak tylko mogę, staram się przelecieć na małych samolotach, żeby podtrzymać nawyki"

Finanse i Praca


W obecnej sytuacji praca w wielu branżach została sparaliżowana. Problem ten dotknął również pilotów, którzy ze względu na zamknięcie granic, nie mogą wykonywać swoich obowiązków. Jak radzą sobie w nowej sytuacji? O tym opowiedział nam pilot liniowy Dominik Punda.

Jak wygląda praca pilota w czasach koronawirusa?

Zawód pilota w obecnych czasach nie istnieje. Jak przyznał Dominik Punda, poza nielicznymi wyjątkami takimi jak loty business jetami czy cargo, pracy nie ma. Zarówno nasz rozmówca, jak i cała załoga, z którą lata zmuszony jest pozostać w domu. Wszyscy czekają na wznowienie lotów, a tym samym powrót do pracy.

Pan Dominik, mimo obecnej sytuacji, nie próżnuje. Czas wolny przeznacza na pracę w domu, a konkretnie szkolenia teoretyczne, które przeprowadzane są na różnych platformach internetowych.

Prowadzę wykłady online, bo na to pozwala prawo. Jak tylko mogę, to staram się przelecieć na małych samolotach, żeby podtrzymać nawyki

– powiedział.

Pilot zdradził też, że poza obowiązkami, w czasie izolacji robi to, co większość osób pozostających w domach. Porządkuje, bawi się z dziećmi, czyta książki i nadrabia zaległości.

Jakie są przewidywane procedury w samolotach po otwarciu granic?

Loty prawdopodobnie mają zostać przywrócone na początku maja 2020 r. Czego możemy oczekiwać na lotniskach? Zdaniem pilota, w dalszym ciągu podtrzymane zostaną procedury, które obecnie stosujemy. Zarówno obsługa, jak i pasażerowie zobowiązani będą nosić maseczki oraz rękawiczki. Ponadto mierzona może być temperatura oraz wymagane wypisywanie karty przelotów.

Trochę spekulujemy z kolegami, czy zostanie ograniczona ilość miejsc pasażerskich i co drugie miejsce będzie zajęte. Na razie jeszcze nie wiemy

– powiedział.

Do tego podczas lotów może zostać wyłączony serwis, a boarding i deboarding znacznie się wydłuży.

***

Epidemia koronawirusa mocna odbiła się na rynku pracy. Tarcza antykryzysowa przewiduje kilka rodzajów wsparcia w zależności od sposobu prowadzenia działalności, czy formy zatrudnienia. Jak samozatrudnionym i freelancerom pomaga państwo? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości