Finanse i Praca

Czy praca marzeń istnieje? Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Moment RFHalfpoint Images / Getty Images

Każdy ma pewną wizję tego, jak powinna wyglądać jego wymarzona praca. Najczęściej wyobrażenie jest dalekie od stanowiska zajmowanego obecnie. Jak wybrać pracę, by była bliska ideałowi? Skąd wiadomo, że mamy najlepszą pracę?

Dla każdego praca marzeń wiąże się z innym wyobrażeniem. Część osób będzie widziała przed oczami plażę czy góry, część ważną posadę w przedsiębiorstwie, w końcu dla części osób praca marzeń to ta, która pokrywa się z ich pasjami. Najlepsza praca – czy jest coś takiego? Jeśli tak, to jak jej szukać?

Czym jest praca marzeń?

Czasem praca marzeń jest pojmowana jako siedzenie i nic nie robienie, przy jednocześnie wysokich dochodach. Nie w tym rzecz. Praca marzeń nie dotyczy tego, że nic się w niej nie robi. Raczej chodzi o to, by robić coś, co sprawia nam przyjemność. Od lat praca kojarzy się z przede wszystkim obowiązkami, tymczasem jeśli odpowiednio wszystko przemyślimy, może się okazać, że dobra praca dotyczy naszych pasji. I taki jest ideał. Najlepsza praca to nie ta, w której się ciężko pracuje, by osiągnąć jakieś rezultaty, ale ta, w której czujemy się dobrze, pracujemy z przyjemnością i przy satysfakcjonującym wynagrodzeniu.

W pracy spędzamy wiele godzin każdego dnia, to my mamy decydujemy, czy ten czas będzie efektywny. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy obecna praca to nasza praca marzeń , czy traktujemy ją jako przykry obowiązek. Rośnie liczba osób, które zdają sobie sprawę z tego, że mogą mieć dobrą pracę , która nie będzie budziła zniechęcenia. Praca, która nie daje satysfakcji i jest przytłaczająca, może prowadzić do wypalenia zawodowego, nerwic, a nawet depresji.

Wymarzona praca, czyli jaka?

Ze względu na to, że każdy ma inne zainteresowania i osobowość, wymarzona praca może dotyczyć skrajnie różnych stanowisk. Jak wybrać pracę , by mieć pewność, że będziemy się w niej czuli świetnie? Skoro nie czujemy się spełnieni zawodowo, prawdopodobnie praca, którą mamy obecnie, nie spełnia naszych oczekiwań, ale jakie one są? To podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Chcąc wybrać najlepszą pracę dla siebie, trzeba pominąć to, jakie się obecnie ma dyplomy i certyfikaty i zastanowić się nad tym, co jest potrzebne, żeby uzyskać wymarzoną posadę. Niestety trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu, ubieganie się o pracę marzeń wiąże się z nastawieniem na zmiany. Co chcielibyśmy robić w życiu? Pracować z ludźmi, samodzielnie, w korporacji, w małej firmie? Nie ma dobrych i złych odpowiedzi.

Gdzie najlepiej zarabiać?

Dla części osób wymarzoną pracą będzie ta, w której się dużo zarobi. Najczęściej są to zawody związane z ukończeniem danych studiów. Osoby, którym zależy na dobrze płatnej pracy i wykształciły się w tym kierunku, a do tego lubią to, co robią, mogą uważać się za szczęściarzy. Jednak duża grupa musiałaby się przebranżowić, by któreś ze stanowisk objąć. I tu wracamy do wyjścia poza strefę komfortu. Gdzie najlepiej można zarabiać? W branży informatycznej, w medycynie, w inżynierii, w finansach. To tylko przykłady dziedzin, w których wynagrodzenia są pokaźne. Zanim jednak zdecydujemy się podążać w którymś z tych kierunków, musimy mieć pewność, że to właśnie w tym sektorze będziemy czuć się dobrze.

Wymarzona praca – na rajskiej plaży

Dla wielbicieli podróżowania pracą marzeń będą nie te zajęcia, które wiążą się z ogromnymi korzyściami finansowymi, ale te, gdzie można zwiedzać, obserwować, poznawać inne kultury. Praca na Lazurowym Wybrzeżu, Bahamach lub Hawajach wcale nie jest taka odległa! Kurorty chętnie przyjmują pracowników, a barmani z doświadczeniem mogą znaleźć zatrudnienie w lokalach na plaży. Posada w nadmorskim kurorcie to fantastyczne połączenie pracy z przyjemnością. Wymarzoną pracą dla podróżników będzie przemierzanie kolejnych krajów i fotografowanie. Chociaż wizje te mogą wydawać się abstrakcyjne, wystarczy otworzyć się na nowości, a potem szukać okazji!

Pierwszy krok w kierunku wymarzonej pracy

Nawet jeśli potrafimy opowiedzieć, jak powinna wyglądać praca marzeń , co byśmy w niej robili, jakie mamy talenty i ile chcemy zarabiać, podjęcie decyzji o działaniach w tym kierunku nie jest proste. O ile determinacja w walce o najlepszą pracę u młodej osoby, która nie ma rodziny na utrzymaniu jest silniejsza, o tyle w przypadku osób, których życie jest ustabilizowane i poukładane, nie. Jednak nie może to całkowicie zmusić nas do pracy na stanowisku, które wysysa z nas wszystkie siły.

Do pracy marzeń możemy podążać małymi kroczkami. Wystarczy zacząć od przeglądania ofert, wymagań, jakie są stawiane, następnie powoli robić kursy, szkolenia i to, co jest potrzebne. Być może właśnie te stopniowe przygotowania sprawią, że późniejsza zmiana pracy będzie prostsza. Praca marzeń nie zawsze jest osiągalna, ale poprzez swoje przemyślenia i starania, w jak największym stopniu możemy się do niej zbliżyć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości