Kiedy emeryci i renciści mogą składać rozliczenie podatkowe PIT? Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Starsza osoba wypełniająca zeznanie podatkowe

Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat z informacjami, do kiedy emeryci i renciści mogą składać zeznanie podatkowe PIT. Zawarto w nim także informacje na temat rozliczania podatków za ubiegły rok. Co trzeba wiedzieć? Co zrobić, by uzyskać zwrot nadpłaty?

Kiedy emeryci i renciści mogą składać PIT?

Emeryci i renciści będą mogli składać zeznanie podatkowe PIT za ubiegły rok w serwisie e-Urząd Skarbowy. Przy czym mają oni prawo do przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Osoby, które otrzymały PIT-11A z organu rentownego mają dwie możliwości. Pierwszą z nich jest złożenie zeznania samodzielnie (dzięki temu jest możliwość zmiany organizacji, na która przeznacza się 1% podatku). Drugą jest nieskładanie zeznania. W takiej sytuacji urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok.

Wszyscy emeryci mogą składać zeznania od 15 lutego 2022 do 2 maja 2022. Jeżeli chce się samodzielnie złożyć zeznanie, to można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej. Przy czym w formie papierowej na zwrot nadpłaty można czekać do 3 miesięcy, a elektronicznej do 45 dni. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

W celu uzyskania zwrotu nadpłaty, emeryci i renciści muszą zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Jeżeli był on zgłaszany wcześniej i jest aktualny - nie trzeba nic robić. Jeżeli jednak istnieje potrzeba jego podania, można to zrobić w zeznaniu podatkowym bądź poprzez formularz ZAP-3. 

Ministerstwo Finansów o PIT dla emerytów i rencistów

Ministerstwo Finansów na swojej stronie gov.pl podało oficjalny komunikat odnośnie rozliczenia PIT. Poinformowano w nim, jak emeryci i renciści mogą złożyć zeznanie podatkowe PIT oraz o czym powinni pamiętać. Resort podkreśla też, że: "gdy w systemie znajduje się zeznanie – niezależnie od tego, czy złożysz je sam, czy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS – nie składaj PIT-OP". 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: PixelsEffect/Getty Images

Pozostałe wiadomości