Finanse i Praca

Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 rok? To już ostatni moment

Finanse i Praca

iStockphotomahos/Getty Images

PIT za 2019 - do kiedy trzeba się rozliczyć z fiskusem? Chodzi o ostateczną datę złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub chcą skorygować automatycznie zaakceptowany PIT. Termin ten mija w poniedziałek, 1 czerwca.

W poniedziałek 1 czerwca 2020 r. upływa czas rozliczenia PIT za 2019 r. Ze względu na epidemię koronawirusa termin rozliczenia PIT-ów przedłużono o miesiąc. Przypomniało o tym Ministerstwo Finansów.

PIT za 2019 - termin

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. Jak podkreślał resort finansów, ponieważ przedłużony o miesiąc termin - czyli 31 maja - przypadał w niedzielę, to upływa on następnego dnia roboczego, tzn. w poniedziałek, 1 czerwca.

Dłuższy termin dotyczy wszystkich typów zeznań rocznych: : PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę

- tłumaczyło MF.

Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT było istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT. Muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją - elektronicznie bądź tradycyjnie - i rozliczyć podatek.

PIT za 2019 - jak złożyć?

PIT można składać przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Usługa Twój e-PIT po 30 kwietnia

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT zostało automatycznie zaakceptowane zeznanie podatkowe (jeśli wcześniej nie zostało złożone samodzielnie). Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi - do 1 czerwca - poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana i złożyć swój PIT. Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dotyczące ulg czy OPP, której przekazujemy 1% podatku.

Niedopłata i zwrot nadpłaty podatku

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powinien w terminie do 30 maja powiadomić o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki. Warto również samemu sprawdzić czy z deklaracji automatycznie zaakceptowanej w usłudze Twój e-PIT nie wynika kwota podatku do zapłaty, a jeżeli tak wpłacić ją do 1 czerwca. To ostatni moment na rozliczenie PIT bez konieczności zapłaty odsetek.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1% podatku wybranej OPP. Możesz złożyć zeznanie, jak i korektę. Jeśli wcześniej złożyłeś PIT albo zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą.

1 procent podatku do 1 czerwca

Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo, składając oświadczenie do specjalnych urn zlokalizowanych we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1% podatku. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP. Osoby, które chcą przekazać 1 zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

1% podatku dochodowego możesz przekazać dla podopiecznych Fundacji TVN "nie jesteś sam". Wypełniając PIT podaj numer KRS 0000014124.

Deklaracje papierowe po 30 kwietnia

Deklaracja złożona przez podatnika w formie papierowej będzie obsłużona przez urząd skarbowy i będzie wywoływała skutek prawny jako ważniejsze rozliczenie podatkowe, niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Będzie bowiem zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się. Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem.

Mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

Zobacz też:

PIT 2020. Jakie zmiany zostały wprowadzone w rozliczeniach rocznych?

Twój e-PIT. Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2019 r. przez internet?

Czy będziemy płacić karę za nieodwołanie wizyty u lekarza?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości