Finanse i Praca

Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pensji? Oto branże, które mogą liczyć na podwyżki

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
pieniądze

W ubiegłym roku ponad połowa z nas nie otrzymała podwyżki, a ci, którzy ją dostali, spodziewali się większego wzrostu. Badanie "Monitor Rynku Pracy" pokazuje, że spora grupa Polaków nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. W których branżach są one najwyższe? Kto może liczyć na większą pensję w tym roku?

Czy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia?

Według badania Instytutu Badawczego Randstad spada satysfakcja pracowników z wynagrodzeń. W najnowszej edycji sondażu ze swojej płacy zadowolonych jest 43 proc. ankietowanych, o 2 pkt proc. mniej niż w 2021 i 5 pkt proc. mniej niż w 2020 r.

W ub.r. podwyżkę dostało 45 proc. ankietowanych. Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w przemyśle, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (po 56 proc.), a także transporcie i logistyce (54 proc.). Częściej niż średnia podwyżki dostawali też pracownicy ochrony (54 proc.) i telekomunikacji i IT (49 proc.), najrzadziej - pracownicy handlu detalicznego i hurtowego (36 proc.), hotelarstwa i gastronomii (35 proc.) i edukacji (30 proc.).

Podwyżki najczęściej sięgały 5-10 proc. (odpowiedziało tak 42 proc. spośród tych, którzy otrzymali wyższe wynagrodzenie). Ponad jedna czwarta pracowników (27 proc.) otrzymała mniej niż 5 proc. Podwyżki w wysokości 10-20 proc. trafiły do 18 proc. pracowników, a powyżej 20 proc. – do 5 proc. zatrudnionych. Wysokość podwyżek była związana z wiekiem i wykształceniem – najwyższe otrzymywali młodsi i lepiej wykształceni.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak pracodawcy radzą sobie z rotacją pracowników?

Ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk skomentowała, że jak na kolejny pandemiczny rok odsetek badanych, którzy dostali podwyżkę, jest i tak duży. Pokazuje to według niej, że pracodawcy zwiększając wynagrodzenia, próbują ograniczać rotację pracowników w obawie przed problemami z obsadzeniem powstałego wakatu. Zwróciła uwagę, że ubiegły rok dla niektórych pracodawców, np. w gastronomii czy turystyce, był czasem nadrabiania strat z 2020 r.

- Niektórzy pracodawcy odłożyli na styczeń 2022 roku decyzje o podwyżkach w obawie przed skutkami Polskiego Ładu i licząc się z koniecznością uzupełnienia obniżki wynagrodzenia netto pracowników w związku ze zmianami podatkowymi - dodała Monika Fedorczuk.

Spośród tych, co dostali podwyżkę, 46 proc. stwierdziło, że jej skala była zgodna z ich oczekiwaniami, natomiast 41 proc. liczyło na wyższy wzrost płacy.

Kto może liczyć na podwyżkę w 2022 roku

50 proc. pracowników spodziewa się podwyżki w najbliższym czasie. Jednocześnie 42 proc. nie zamierza o nią prosić przełożonych, bo uważa, że byłoby to przez szefa źle odebrane i obawia się jego reakcji. Niemal co trzeci badany planuje rozmawiać o podwyżce, w większości motywując to inflacją (65 proc.). Połowa ankietowanych uważa też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy. - Oczekiwania zarobkowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa utrzyma się - podkreśla Randstad.

Badanie zrealizowały Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Przeprowadzono je w dniach 6-26 grudnia ub.r. na grupie 1000 pracujących respondentów metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad realizowany za pośrednictwem strony www, na panelu internetowym).

Więcej na ten temat można przeczytać na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego:  welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości