Finanse i Praca

Pełnomocnictwo przy sprzedaży lub zakupie mieszkania - na czym polega?

Finanse i Praca

spons WP

Należysz do tych osób, którym wiecznie brakuje czasu? A może jesteś obecnie za zagranicą i chcesz sprzedać mieszkanie znajdujące się w Polsce? W tych i wielu innych przypadkach pomocny może okazać się pełnomocnik.

Kim jest pełnomocnik i w czym może pomóc?

Pełnomocnik to osoba, która posiada upoważnienie - pełne lub ograniczone - do wykonania czynności prawnych w naszym imieniu. Pełnomocnik może reprezentować daną osobę w takim zakresie, jaki został określony w zawartym pomiędzy stronami dokumencie. Pełnomocnictwo opiera się na podstawie oświadczenia woli.

Zakres i forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo może przybierać różne formy, dlatego tak ważne jest, aby je odpowiednio dostosować do danej transakcji. Wymienić można tutaj 3 warianty: pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo rodzajowe i pełnomocnictwo szczególne. W przypadku, jeśli chodzi o kupowanie i sprzedawanie nieruchomości ogólnie, wtedy należy zastosować pełnomocnictwo rodzajowe, natomiast jeśli zależy nam na kupnie lub sprzedaży konkretnej nieruchomości, wtedy w grę wchodzi pełnomocnictwo szczególne. Pełnomocnictwo ogólne sprawdzi się w związku z czynnościami zwykłego zarządu, np. gdy pełnomocnik w naszym imieniu występuje przed urzędami, sądami czy zajmuje się pobieraniem czynszu za nieruchomość.

Pełnomocnictwo przy sprzedaży lub zakupie mieszkania

Pełnomocnictwo w przypadku sprzedaży lub zakupu mieszkania musi zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Dlaczego tak jest? Jest to związane z tym, że do zakupu lub sprzedaży mieszkania niezbędny jest akt notarialny, a co za tym idzie - zgodnie z art. 99§1 Kodeksu cywilnego - pełnomocnictwo musi zostać zawarte w takiej samej formie co czynność wykonywana przez pełnomocnika.

O czym musisz pamiętać podczas sporządzania dokumentu pełnomocnictwa?

W dokumencie musi znaleźć się miejsce zawarcia pełnomocnictwa, a także określony rodzaj pełnomocnictwa i zakres czynności, za które będzie odpowiedzialny pełnomocnik - jak na przykład sprzedaż czy zakup mieszkania, kupionego np. na obido.pl. Oprócz tego nie może zabraknąć danych osobistych obydwu ze stron - w dokumencie muszą zostać zawarte imiona i nazwiska, numery dowodów osobistych, numery PESEL-i, a także adresy. Na końcu należy złożyć podpisy.

Pełnomocnictwo przy wynajmie mieszkania

Wynajmowanie mieszkania wiąże się ze sporym nakładem czasu i z dużą odpowiedzialnością. Dlatego, jeśli jesteś wiecznie zajęty i nie masz czasu na szukanie najemców i zawieranie z nimi umów albo po prostu nie masz głowy do kontrolowania czynszu i zarządzania wynajmowanym mieszkaniem - możesz powierzyć te zadania pełnomocnikowi. Dobrą informacją jest to, że tutaj dokument pełnomocnictwa nie musi zostać zawarty w formie aktu notarialnego, bo i umowa najmu nie wiąże się z taką koniecznością.

Kiedy można cofnąć pełnomocnictwo?

Zgodnie z art. 101§1 Kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może zostać anulowane w każdej chwili i z dowolnego powodu, którym może być na przykład nasze niezadowolenie z pracy wykonywanej przez pełnomocnika lub brak potrzeby angażowania osób trzecich w swoje sprawy. Obojętna jest także forma cofnięcia pełnomocnictwa, jednak jeśli zależy nam na posiadaniu dowodu rozwiązania zobowiązania, najlepiej zrobić to w formie pisemnej lub mailowej

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości