Finanse i Praca

Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Świadectwo charakterystyki energetycznej za 300 zł. Kogo dotyczy?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Pieniądze, kalkulator i lupa

Przed właścicielami domów kolejny obowiązek. Nowe regulacje wprowadzają konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku - zarówno indywidualnego, jak i wielorodzinnego. Ma to kosztować 300 zł. Sprawdź szczegóły.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - co to jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem sporządzanym w oparciu o ocenę energetyczną budynku. W tym celu oblicza się zapotrzebowanie domu na energię niezbędną do ogrzewania oraz wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i klimatyzacji. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Nowela w sprawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wprowadza obowiązek sporządzenia dokumentu dla każdego budynku indywidualnego oraz wielorodzinnego. Szacunkowy koszt ma wynosić około 300 złotych, jednak ostateczna cena będzie zależna od różnych czynników, takich jak zastosowane typy systemu ogrzewania wody, wentylacji czy klimatyzacji. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej - prace nad ustawą

We czwartek 15 września sejm uchwalił nowelę ustawy, która dotyczy poprawy efektywności energetycznej budynków. W ten sposób polskie prawo zostanie dostosowane do unijnych przepisów. Regulacje wynikają miedzy innymi z konieczności poprawy skuteczności aktualnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w kraju. Obecnie nad projektem będzie pracować senat, a ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

- Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami - mówił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

W efekcie ma to się przyczynić nie tylko do oszczędności energii, ale także zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla kogo będzie obowiązkiem?

Obowiązek dotyczyć będzie wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, a także właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce. Mowa zwłaszcza o budynkach powstałych przed 2009 rokiem.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

Pozostałe wiadomości