Finanse i Praca

Jakie zawody są najlepiej płatne? Rankingi na najlepiej płatne zawody

Finanse i Praca

Aktualizacja:
EyeEmSomsak Bumroongwong / EyeEm / Getty Images

Wybierając ścieżkę kariery zawodowej, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, w tym dobrze jest przeanalizować najlepiej płatne zawody. Być może nasze predyspozycje i cechy charakteru pozwolą przygotować się do objęcia posady, która jest na liście najlepiej płatnych zawodów w Polsce i na świecie. Jakie są najlepiej zarabiające zawody?

Każdy rozpoczynający pracę chce, aby jego stanowisko dało nie tylko satysfakcję i możliwości rozwoju, ale także gwarantowało odpowiednie zarobki. Aby to osiągnąć, warto zweryfikować, w których branżach są najlepiej płatne zawody. Wiedza ta jest przydatna nie tylko dla osób młodych stojących przed koniecznością poczynienia pierwszych kroków w kierunku kształtowania swojej kariery. Ranking na najlepiej płatne zawody w Polsce może być przydatny wtedy, kiedy ktoś planuje się przebranżowić, dokonać zmian w swoim życiu. Mając pojęcie na temat tego, jakie trzeba spełnić wymagania i które branże oferują pożądany pułap zarobków, późniejsze decyzje będą dobrze przemyślane i w pełni świadome. Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce , a jakie na świecie? Czy konieczne są studia, żeby dobrze zarabiać?

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Od lat niezmiennie wśród najlepiej opłacanych zawodów w naszym kraju i nie tylko prym wiodą te związane z branżą IT. Decydując się na kształtowanie w tym kierunku, zyskujemy pewność, że nasza kariera będzie pełna możliwości dalszego rozwoju i oczywiście wyjątkowo wysokich zarobków. Pomimo tego, że nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów związanych z informatyką i są to najlepiej zarabiające zawody w Polsce, wciąż jest za mało osób wykonujących tę pracę. Firmy prześcigają się, by profesjonaliści zdecydowali się na pracę w ramach ich organizacji, a to oznacza, że branża IT to nie tylko grupa obecnie najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Zarobki informatyków czy programistów w dalszym ciągu będą rosły, więc mamy pewność, że zachowają najwyższe miejsce w rankingu.

Na równie wysokie wynagrodzenie mogą liczyć inżynierowie. Dla nich także ofert pracy z każdym rokiem przybywa, a atrakcyjne wynagrodzenie stawia ich w czołówce najlepiej płatnych zawodów. Szczególnie poszukiwani są inżynierowie ds. jakości, a także związani z branżą badań i rozwoju. Ze względu na otwartość granic i to, że zagraniczne przedsiębiorstwa widzą w naszym kraju ogromny potencjał, szeregi najlepiej zarabiających zawodów zasilają specjaliści z językami obcymi. Coraz wyższe zarobki osiągają także osoby zajmujące takie stanowiska, jak HR business partner, Project Manager, Produkt Manager i Key Account Manager. W dalszym ciągu wśród najlepiej opłacanych zawodów są też tak tradycyjne profesje, jak lekarze i prawnicy. Rozwijająca się medycyna i jej specjalizacje, dają duże możliwości. Chociaż powyższe stanowiska coraz częściej są zajmowane także przez panie, nadal najchętniej wybierane i najlepiej płatne zawody dla kobiet to m.in. te związane z nieruchomościami, farmacją i zarządzaniem.

Najlepiej płatne zawody po zawodówce i technikum

Nie wszyscy kończą studia, więc część z powyższych zawodów jest dla niektórych nieosiągalna. Jednak jest szereg profesji, które pozwalają uzyskać satysfakcjonujące wynagrodzenie i nie wymagają wykształcenia wyższego. Pośród najlepiej płatnych zawodów po zawodówce znajdują się głównie te, na które wciąż jest zapotrzebowanie. Aby przyciągnąć do pracy, firmy są gotowe płacić coraz więcej. Na najwyższe zarobki liczyć mogą mechanicy samochodowi i elektromechanicy, blacharze, monterzy instalacji sanitarnych, lakiernicy, kamieniarze, elektrycy, drukarze i monterzy instalacji budowlanych.

Jest również grupa pomiędzy absolwentami zawodówek i absolwentami studiów. Są w niej ci, którzy kończą technikum. Pomimo tego, że wiele najlepiej płatnych zawodów świata jest związanych z ukończeniem studiów wyższych, nie możemy zapominać, że wśród najlepiej zarabiających zawodów są i takie, które nie wymagają dyplomu inżyniera, tytuł technika jest wystarczający. Najlepiej płatne zawody po technikum to m.in. mistrz produkcji, kierownik sklepu, majster budowy, broker ubezpieczeniowy i zarządca nieruchomości.

Najlepiej płatne zawody na świecie

Kiedy przyjrzymy się rankingom dotyczącym zarobkom na świecie, łatwo dojdziemy do wniosku, że w dużym stopniu zestawienia te pokrywają się. Najlepiej płatne zawody w USA to chirurg, chirurg estetyczny, dyrektor, Project Manager i osoby z branży IT. Na podstawie trendów widać, że najlepiej płatne zawody na świecie dotyczą informatyki, medycyny i rozwoju. Światowe tendencje stają się coraz wyraźniej widoczne w naszym kraju, a zawody najlepiej płatne w większym stopniu się pokrywają. Śledząc, w jakim kierunku podąża rozwój krajów wysoko rozwiniętych, można wybrać ścieżkę kariery, która będzie przyszłościowa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości