Finanse i Praca

Polaków nie stać na majówkę. "Rozrywka zawsze jest pierwsza na liście wydatków do cięcia"

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
BIG InfoMonitor
Kobieta oblicza domowy budżet używając kalkulatora

Na codzienne życie potrzeba dziś od 100 do 500 zł więcej. A to oznacza, że skurczył się budżet na przyjemności. Ponad połowa Polaków musiała o połowę ograniczyć wydatki na rozrywkę, a cztery na dziesięć osób przeznaczy mniej pieniędzy na krótkie wyjazdy.

Galopująca inflacja

Rekordowo wysoka inflacja sprawia, że coraz gorzej radzimy sobie z gospodarowaniem domowym budżetem. Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że aż 87 proc. Polaków odczuło w ostatnich tygodniach wzrost kosztów codziennego życia, z czego blisko 60 proc. w sposób zdecydowany. Ci, którzy dostrzegają różnicę, deklarują również, że na codzienne wydatki muszą wygospodarować 100-500 zł więcej niż dotychczas.

- Niestety problemy finansowe Polaków nie przekładają się jedynie na ograniczanie wydatków na wyjazdy i przyjemności. Poważniejszym zagadnieniem w takich momentach staje się kwestia regulowania zobowiązań - przekazał w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak. W obliczu tarapatów finansowych spowodowanych rosnącą inflacją, odraczanie płatności jest dla wielu osób realną opcją. Na pytanie o zobowiązania, które mogłyby zostać opóźnione w pierwszej kolejności, 29 proc. Polaków wymieniło abonament za telewizję kablową, a 23 proc. rachunki za telefon oraz internet - dodał.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Eksperci nie ukrywają, że wypadkowa wysokiej inflacji, pandemii i wojny za wschodnią granicą Polski, ma fatalny wpływ na stan naszych portfeli. To jednak sprawia, że podchodzimy do zakupów w bardziej świadomy i zrównoważony sposób.

Wydatki na majówkę

Są jednak rzeczy, z których musimy zrezygnować. I kiedy wydawało się, że po dwóch latach pandemicznych obostrzeń z radością ruszymy na majówkę, inflacja i sytuacja polityczna nie pozwalają na swobodne planowanie. Na pierwszy ogień pójdzie majówka. To duże wyrzeczenie, bo Polacy kochają krótkie wyjazdy - organizuje je 8 na 10 rodaków. Obecnie aż 42 proc ankietowanych planuje zmniejszenie wydatków lub częściową rezygnację z krótkich wypadów. Badanie "Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków" zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wskazuje, że mniej chętnie wydajemy pieniądze na jedzenie poza domem - 54 proc. ankietowanych rzadziej chodzi do restauracji i kawiarń. Równie wysoki odsetek będzie rzadziej chodzić do kina, teatru, czy na koncerty.

- Rozrywka zawsze jest pierwsza na liście wydatków do cięcia, gdy pojawiają się obawy o finanse, nie wspominając już o realnych kłopotach. A te zaczynają już o sobie dawać znać.  W związku z wysoką inflacją już niemal jedna trzecia Polaków doświadcza problemów z bieżącymi zobowiązaniami finansowymi i podstawowymi wydatkami, a ponad połowa obawia się tego rodzaju problemów - wyjaśnił Sławomir Grzelczak,.

Jak na razie nie chcemy oszczędzać na wydatkach na zwierzęta domowe, usługi medyczne i zdrowe odżywianie. Ale już 38-39 proc. badanych deklaruje, że wyda mniej na kosmetyczkę, fryzjera i ubrania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: BIG InfoMonitor

Źródło zdjęcia głównego: Jirapong Manustrong / Getty Images

Pozostałe wiadomości