Finanse i Praca

Kursy walut w dobie COVID-19. Czy warto wymieniać waluty?

Finanse i Praca

Projekt bez tytułu (23).jpg

Wahania w kursach walut w czasie pandemii COVID-19 nikogo już nie dziwią. Zawodowi inwestorzy, ale i mniej doświadczone w tematyce inwestycyjnej osoby zastanawiają się nad tym, czy w obecnych czasach warto wymieniać waluty. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Aktualne kursy walut

Bieżący tydzień dla polskich inwestorów upływa pod znakiem sporej ekscytacji. Wiele sygnałów rynkowych sprawia, że nastroje są wręcz szampańskie. Głównie dotyczy to rozmrażania gospodarki oraz zapowiadanego przez Unię Europejską, nowego programu 4-letnich grantów dla krajów członkowskich, o wartości 750 mld euro, z czego aż 500 mld euro ma być środkami bezzwrotnymi. Zapowiadane pieniądze dla Polski (ma to być podobno aż 36 mld euro) powinny mocno napędzić koniunkturę w naszym kraju.

Na globalnych rynkach walutowych nastroje również optymistyczne, mimo sygnałów o coraz bardziej napiętych relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i coraz większej liczbie bezrobotnych w USA. Na dzień 28 maja 2020 r. kurs euro EUR/PLN waha się w okolicach 4,42 złotego, kurs dolara USD/PLN – w okolicach 4,02 złotego, kurs franka CHF/PLN – w okolicach 4,14 złotego, natomiast kurs funta GBP/PLN w okolicach 4,93 złotego.

Waluty – czy warto je wymieniać w czasie pandemii?

Polski złoty zdecydowanie się umacnia, a najważniejsze waluty zagraniczne tanieją. Jednak zachowanie tak dużej dynamiki umocnienia w przypadku złotego przez dłuższy okres wydaje się być raczej mało prawdopodobne. Dlatego z decyzją o ewentualnej wymianie walut nie powinniśmy zbyt długo zwlekać, bowiem szybko może się okazać, że sytuacja diametralnie się zmieni.

Warto zakupić przede wszystkim dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego, ale też franka, oraz ewentualnie euro, ponieważ ich ceny są teraz całkiem atrakcyjne i w przyszłości będzie można najprawdopodobniej dość dobrze zarobić na ich sprzedaży. Od dłuższego czasu możemy obserwować spadek wartości wspomnianych walut, a jak wiadomo, ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie i w końcu się odbiją. Wówczas będzie to dobry moment na ich odsprzedaż i wyjście na plus.

Kantor internetowy czy tradycyjny?

W czasach pandemii koronawirusa, ale i w czasach tzw. "normalności", przy wymianie walut, o wiele lepiej korzystać jest z kantorów internetowych niż z tych tradycyjnych, stacjonarnych. Istnieje ku temu wiele powodów:

  • wymiana walut w kantorze internetowym nie wymaga wyjścia z domu i narażania się na kontakt z ewentualnymi osobami będącymi (często bezobjawowymi, niczego nieświadomymi) nosicielami COVID-19;
  • "wizyta" w internetowym kantorze może odbyć się o każdej porze dnia i nocy;
  • decydując się na wymianę walut w kantorze internetowym, nie trzeba stać w kolejkach do okienka;
  • kantory internetowe oferują lepszy spread walutowy, czyli różnicę pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży walut;
  • wymiana walut w kantorze internetowym jest bezpieczna, ponieważ tego typu serwisy są zabezpieczone w podobny sposób, jak serwisy bankowe;
  • wymieniając waluty przez Internet, nie musimy obawiać się tego, że wracamy do domu z dużą ilością pieniędzy i po drodze ktoś może nas okraść;
  • korzystając z kantoru online, dostęp do wymienionych walut mamy w zasadzie od ręki – przelewy są natychmiastowe.

By wybrać najlepszy kantor internetowy, z najlepszą ofertą, dobrze jest zapoznać się z aktualnym rankingiem, przygotowanym przez specjalistów – takim, jak ten znajdujący się pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/kantory-internetowe-ranking-najlepsze-kantory-online.

To samo tyczy się transferów walutowych, dla których również publikowane są rzetelne rankingi – np. https://www.czerwona-skarbonka.pl/transfery-walutowe-ranking/ , w którym możemy ustawić sobie również darmowe alerty, dzięki którym otrzymamy powiadomienie w momencie, gdy konkretna waluta osiągnie pożądany przez nas kurs.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości