Finanse i Praca

Które zawody będą najbardziej pożądane w przyszłości? Sprawdź prognozę na najbliższe lata

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Wydawać by się mogło, że są zawody, które nie mają prawa zniknąć. Okazuje się jednak, że nadciąga przyszłość, a wraz z nią zmiany na rynku pracy. Oznacza to, że w najbliższych latach możemy spodziewać się, że niektóre profesje odejdą w zapomnienie, a na ich miejsce pojawią się nowe.

Idąc do sklepu oczekujemy, że ktoś poda nam towar, a następnie przyjmie za niego zapłatę. W Poznaniu natkniemy się jednak na sklep całkowicie samoobsługowy, bez kasjerów, czy ochroniarzy. Kluczem do lokalu jest aplikacja, w której klient podaje swoje dane, podłącza kartę kredytową, wchodzi i kupuje towar. Nim przekonamy się, czy bezobsługowe zakupy całkowicie wyprą sklepowy personel, musi minąć jeszcze wiele lat. Tymczasem warto sprawdzić, jakie zawody będą pożądane w przyszłości.

Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło prognozowany wykaz zawodów, które będą w przyszłości najbardziej pożądane. Na liście znalazły się między innymi takie profesje, jak: automatyk, elektronik czy murarz. Spis ma stanowić wskazówkę dla szkół branżowych i techników sugerującą, w jakich kierunkach powinny dokonywać naboru uczniów, w kontekście krajowego i wojewódzkiego zapotrzebowania na pracowników. Ma to zapobiec wypuszczaniu na rynek ludzi, którzy będą mieć później problemy ze znalezieniem zajęcia.

Zawody przyszłości w ostatnich kilkunastu latach nie bardzo się zmieniły. Ta lista to oczywiście: informatyk, elektronik, elektrotechnik, a także technicy – nie tylko ci, z wyższym wykształceniem, ale również ci, którzy skończyli technika lub szkoły zawodowe. Generalnie wszystkie profesje związane z tym, co jest nowe, z rewolucją techniczną. Mamy również powrót do zawodów bardziej znanych, np. : murarz, tynkarz. W poprzednim zestawieniu ich nie było, ale część tradycyjnych zwodów także ma przyszłość – powiedział Marek Zuber ekonomista, dziennikarz.

Wykaz Ministerstwa nie przedstawia teraźniejszości, tylko stanowi prognozę na najbliższe lata. Mimo to, wiele osób już teraz martwi się o swoją pozycję na rynku pracy, zwłaszcza w kontekście postępującej automatyzacji i robotyzacji. Jak zapewnia Marek Zuber niepokoje są przedwczesne, ponieważ procesy, o których mowa, będą dokonywały się przez całe lata. Dziennikarz zwrócił uwagę na to, że obawy dotyczące przyszłości są w dużej mierze związane z generalnym lękiem przed zmianami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co przyniesie przyszłość? Sprawdź, dokąd zaprowadzi nas rozwój nowych technologii

Przyszłość należy do specjalistów. Które zawody znikną z rynku pracy?

Jak znaleźć dobrze płatną pracę bez wykształcenia wyższego?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości