Finanse i Praca

Ta praca jest bardzo stresująca. Kto może zostać kontrolerem lotów?

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Kontrolerzy lotów poszukiwani
Kontrolerzy lotów poszukiwaniDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kontroler lotów to bardzo potrzebny, ale niełatwy i stresujący zawód. Kto może nim zostać? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wykonywać ten niezwykle wymagający zawód? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kto może zostać kontrolerem lotów?

Ruszyła rekrutacja na kontrolorów lotów. Kto może się zgłosić? - Kandydować mogą osoby, które mają wykształcenie co najmniej średnie, maturę, bardzo dobrą znajomość angielskiego no i predyspozycje - mówił Paweł Makowski, kontroler lotów. Do tych specjalnych umiejętności należą m.in. bardzo dobra pamięć. - Potrzebujemy w dosyć krótkim czasie obrabiać dosyć dużą ilość danych (...). W związku z tym musimy mieć zdolność ich zapamiętywania i przetwarzania (...) - mówił.

Praca kontrolera jest niezwykle stresująca, a osoby, które ją wykonują, muszą być na niego bardzo odporne. - W trakcie rekrutacji badamy predyspozycje do odporności na stres, natomiast życie weryfikuje. Generalnie, jeśli widzimy, że kandydat radzi sobie ze stresem, to uznajemy, że jest to jego cecha, która będzie pożądana i nam się przyda w przyszłości. Natomiast jeśli ktoś nie radzi sobie ze stresem podczas szkolenia wstępnego, to raczej możliwości i szansy na to, że będzie dawał sobie radę ze stresem w prawdziwej pracy, są znikome - dodał.

Ile trwa szkolenie na kontrolera lotów?

- Zaczynamy od szkolenia wstępnego, potem szkolenie do uprawnień, a potem kandydat (...) idzie na salę operacyjną do jednostki (...) - wyjaśnił kontroler. Warto dodać, że takie szkolenie trwa 24 miesiące, czyli dwa lata. Czy kandydat dostaje w tym czasie pieniądze? - Płacimy od samego początku (...) - mówił.

Więcej o pracy kontrolera lotów dowiecie się z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości