Finanse i Praca

Kobiety częściej nie płacą czynszu niż mężczyźni. Rekordzistka ma do oddania zawrotną sumę

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Big InfoMonitor
Dlaczego nie płacimy czynszu?

Z chwilą, kiedy budżet się nie dopina, najczęściej rezygnujemy z wywiązywania się ze stałych płatności. Od początku pandemii zaległości czynszowe osób prywatnych oraz firm wzrosły o jedną czwartą i wynoszą obecnie 183 mln złotych. Nieopłacone rachunki to betonowe koło ratunkowe - po czasie ciężko spłacić spiętrzone zobowiązania, łatwiej natomiast trafić do rejestru dłużników.

Zaległości czynszowe w Polsce

Suma długów wynikających z nieopłacanych czynszów wynosi 183 mln złotych. 90% tej kwoty stanowią zaległości osób fizycznych, reszta to zobowiązania firm - donosi Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Od początku pandemii łączna wysokość zarejestrowanych długów tytułem należności opłacania czynszu wzrosła o 39 mln złotych.

Okazuje się, że nie potrzeba wiele, aby trafić do niechlubnego rejestru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do BIG można wpisać osobę prywatną, gdy opóźnia ona o co najmniej 30 dni płatność min. 200 zł i firmę, gdy nie płaci min. 500 złotych. Obecnie w bazie zanotowano 8 312 podmiotów, w tym 7 856 osób.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Rekordziści zwlekający z opłatą rachunków

Polacy w świetle problemów finansowych decydują się na nieterminowe regulowanie stałych płatności. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonito, w pierwszej kolejności opóźniamy opłatę za telewizję kablową - taką odpowiedź wskazało 32 proc. badanych. Drugie w kolejce są opłaty za telefon i internet, od których uchyla się 24 proc. respondentów. Podium zamyka mandat za jazdę bez biletu wymieniony przez 23 proc. badanych.

Na czwartym miejscu pojawiają się opłaty za media wymienione przez 20 proc. ankietowanych. Rachunki za czynsz piątym, najczęściej wymienianym zobowiązaniem, które 17 proc. badanych przekłada na lepsze czasy. Choć w rejestrze więcej jest mężczyzn, to w przypadku długów czynszowych 53-procentową większość stanowią kobiety. Panie też przejawiają większą skłonność do nieregulowania opłat za mieszkanie (19 proc. kontra 14 proc. panów). 40 proc. respondentów tłumaczy, że nie wywiązuje się z obowiązku czynszowego, ponieważ otrzymywane dochody nie są w stanie pokryć nawet najpilniejszych potrzeb.

Oczywiście nie ma rankingu bez rekordzistów. Najwięcej dłużników jest w województwie kujawsko-pomorskim. Tam też zarejestrowano najwyższy dług - 2,7 mln złotych, które za wynajem lokalu winna jest firma z Pomorza. Dwa pozostałe wyniki w finałowej trójce to osoby prywatne: 60-letnia mieszkanka Mazowsza zadłużona na ponad 1,78 mln oraz 52-letni mężczyzna z zaległościami wynoszącymi ponad 1,76 mln zł.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Big InfoMonitor

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek / Getty Images

Pozostałe wiadomości