Finanse i Praca

Konkurs Lider Nieruchomości Otodom 2021. Jak zmienia się postrzeganie agencji nieruchomości i jej przedstawicieli?

Finanse i Praca

Autor:
Adrianna
Kowalczyk

Niemal w każdej branży istnieją standardy działania i dobre praktyki, którymi powinni kierować się w codziennej pracy ich przedstawiciele. Lider Nieruchomości Otodom to pierwszy konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszych biur nieruchomości w Polsce. Jego organizatorem nie bez powodu jest serwis Otodom.

Otodom to obecnie najpopularniejszy i najczęściej wybierany serwis z nieruchomościami w Polsce. Czuje się odpowiedzialny za to, co dzieje się w branży i dlatego zdecydował się powołać do życia konkurs Lider Nieruchomości Otodom.

Konkurs Lider Nieruchomości Otodom

Celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszych agencji nieruchomości w Polsce, ale też wyznaczanie kierunków rozwoju dla branży, podnoszenie jakości usług i promowanie dobrych praktyk w zawodzie, które pozwalają kształtować pozytywny wizerunek agentów oraz wspierają profesjonalizację rynku nieruchomości. Otodom stawia nie tylko na szeroko rozumianą edukację, ale również chce inspirować do nieustannego rozwoju i wspólnie z liderami wyznaczać nowe standardy dla rynku.

Konkurs ma przyczyniać się do profesjonalizacji zawodu agenta i jednocześnie wskazania najlepszych praktyk w zawodzie. Aby wiedzieć, co wpływa na percepcję przedstawicieli tego zawodu, agencja badawcza IQS na zlecenie Otodom przeprowadziła badanie „Wizerunek pośrednika nieruchomości”.

Polacy doceniają profesjonalizm

Rzetelne badania, jak i wieloletnia obserwacja branży wskazują, że wizerunek agenta nieruchomości w Polsce z roku na rok się polepsza. Według danych z III kwartału 2021 roku, aż 45% osób ma pozytywny obraz przedstawicieli tej branży (24% w 2017 r. ). Zmiany w ich postrzeganiu są jeszcze bardziej widoczne, gdy porówna się odsetek osób mających negatywną opinię o agentach: z 36% badanych w 2017 r. do 15% w 2021 r.

mat. prasowe

Obecnie, na skutek sukcesywnie wprowadzanych zmian, wśród przedstawicieli branży zauważa i ceni się przede wszystkim:

  • zaangażowanie (59%),
  • chęć i umiejętność niesienia pomocy (58%),
  • profesjonalizm (57%),
  • dbałość o interesy klienta (55%),
  • sprawne dopełnienie formalności (52%),
  • posiadanie szerokiej, fachowej wiedzy (51%),
  • doskonała znajomość swoich ofert,
  • osobiste odwiedzanie nieruchomości oraz poznawanie ich okolic,
  • umiejętne dokonywanie selekcji nieruchomości,
  • dopasowanie ofert do preferencji klientów.

Wszystko powyższe sprawia, że ludzie coraz bardziej ufają wiedzy i umiejętnościom agentów oraz rozumieją, jakie korzyści stoją za korzystaniem z ich usług.

Zmieniający się stosunek do agencji nieruchomości i ich przedstawicieli powoduje, że coraz więcej osób dostrzega, że są oni realnym wsparciem podczas skomplikowanego procesu transakcji.

Nie bez powodu budowanie świadomości tego, jak ważna jest profesjonalizacja branży jest jedną z idei stojących za konkursem. W najbliższej edycji, do której zgłoszenia ruszyły 1 grudnia, organizator, wspólnie z przedstawicielami agencji nieruchomości, które w tym roku otrzymają tytuł Lidera Nieruchomości Otodom, zbierze najcenniejsze doświadczenia, które pomogą opracować Katalog Dobrych Praktyk. Ten wykaz kluczowych zasad będzie stanowić rodzaj drogowskazu dla całej branży. Tak więc udział w konkursie to nie tylko nobilitacja dla agencji nieruchomości, ale także możliwość realnego wpływu na kształtowanie pozytywnego wizerunku zawodu agenta nieruchomości i profesjonalizację branży.

Jak o swojej pracy mówią sami przedstawiciele branży?

Bardzo ważne w budowaniu pozycji i wyznaczaniu kierunków rozwoju sektora są nie tylko opinie i potrzeby klientów, ale również wnioski przedstawicieli branży, którzy w ubiegłym roku wygrali w konkursie Lider Nieruchomości Otodom.

„Aby dostarczyć klientowi usługę na odpowiednio wysokim poziomie powinniśmy wykazać się dużą dozą zrozumienia, tym bardziej jeśli ma pewne obawy czy wątpliwości. Ważne jest, aby poświęcić czas i wykazać się empatią, aby zrozumieć z czego te obawy wynikają” – Michał Kondas, Verso Nieruchomości – Lider Nieruchomości Otodom 2020 w województwie dolnośląskim.

„Nie wyobrażam sobie współpracy z klientem, która nie jest oparta na zaufaniu. Postawa agenta mająca silne podstawy w etyce zawodowej to jeden z kluczy do porozumienia. Uczciwość to również odpowiednie zaangażowanie oraz indywidualne podejście do potrzeb klienta. (…) Decyzje o zakupie nieruchomości są często podejmowane raz na całe życie” - Przemysław Święch z agencji Verso Nieruchomości we Wrocławiu.

„Dobry agent to ekspert w wielu dziedzinach. Z jednej strony niezbędna jest fachowa wiedza oparta na liczbach, danych i twardych faktach, którą musi wykorzystać do szybkiego przeanalizowania sytuacji. Z drugiej strony powinien wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi i wiedzą z zakresu psychologii, by potrafić wsłuchać się w klienta, zdiagnozować jego potrzeby i odpowiednio mu doradzić” - Agnieszka Łukaszewska z agencji LCM Nieruchomości w Toruniu – Lider Nieruchomości Otodom 2020 w województwie kujawsko-pomorskim.

„Profesjonalny agent stawia na partnerską relację z klientami. Nie uda się jej zbudować bez uczciwości i transparentności. Przepis na sukces? Słuchać i zrozumieć czego klient potrzebuje. Równolegle dbać o ciągły rozwój kompetencji – rynek się zmienia, bez aktualizacji swojej wiedzy z różnych obszarów od ekonomii po prawo czy architekturę , agent nie będzie prawdziwym partnerem dla klienta” - Jakub Kawa z agencji Galeria Nieruchomości w Gdańsku – Lider Nieruchomości Otodom 2020 w województwie pomorskim.

mat. prasowe

Przebieg konkursu

Konkurs Lider Nieruchomości Otodom 2021 składa się z 3 etapów. W każdym z nich analizowane są różnego rodzaju dane, dotyczące agencji nieruchomości. Na ich podstawie powstaną rankingi dla poszczególnych etapów. Analiza danych zostanie przeprowadzona w oparciu o algorytm specjalnie opracowany przez agencję badawczą IQS.

Etap I: 1-31.12.2021 r.- wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Etap II: 3-20.01.2022 r.- analiza danych jakościowych dostarczonych agencji badawczej IQS przez Otodom

Etap III: 1-22.02.2022 r.- badanie Mystery Shopper

Kategorie konkursowe:

• najlepsze biuro nieruchomości w Polsce

• najlepsze biuro nieruchomości z każdego województwa

Zwycięzcy zyskują okazję do promocji swojej agencji nieruchomości, wsparcie w kreowaniu marki własnej oraz potwierdzenie w oczach klientów, że ich usługi są najwyższej jakości.

Na Liderów Nieruchomości Otodom 2021 czekają też nagrody specjalne:

• pakiet świadczeń PR

• udział w tworzeniu Katalogu Dobrych Praktyk

• statuetka, certyfikat, zestaw assetów graficznych

• udział w uroczystej gali, która odbędzie się w studiu TVN w marcu 2022 r.

• nagroda specjalna dla zwycięzcy w kategorii ogólnopolskiej – występ w programie TVN ,,Co za tydzień”

Liderów Nieruchomości Otodom 2021 poznamy już w marcu 2022 r. podczas gali finałowej organizowanej we współpracy z TVN. Transmisja z gali będzie dostępna między innymi na kanale YouTube TVN.

Otodom i jego pozycja na rynku

Otodom do serwis internetowy, który umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży oraz wynajmu różnego typu nieruchomości. Są to przede wszystkim mieszkania, domy, inwestycje deweloperskie, biura i inne lokale. Codziennie z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. użytkowników. Każdego dnia publikowanych jest w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W październiku 2021 roku serwis odwiedziło prawie 3,7 mln realnych użytkowników. Wyniki te czynią Otodom numerem jeden wśród wszystkich serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości w Polsce. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości