Na czym polega praca au pair? Wymagania i zasady programu

 Opiekunka au pair
Na czym polega praca au pair?
Źródło: Daniel Balakov/Getty Images
Wyjazd w ramach programu au pair daje młodym ludziom możliwość poznania życia w innym kraju, a także udoskonalenia umiejętności językowych. Opiekunka au pair w zamian za pomoc w opiece nad dziećmi otrzymuje od rodziny goszczącej możliwość zamieszkania w ich domu i poznania ich życia od środka. Jakie zasady trzeba spełnić, żeby wyjechać?

Co to jest au pair? Definicja pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza "równy do". Nazwa odnosi się do podstawowych założeń programu, według których au pair to ktoś więcej niż opiekunka do dzieci – na czas wyjazdu au pair powinna stać się członkiem rodziny goszczącej. Program au pair kładzie również duży nacisk na edukację i poznanie innej kultury – w niektórych krajach w ramach wyjazdu trzeba zaliczyć obowiązkowy kurs języka. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Kim jest au pair? Historia programu i jego założenia

Historia programu au pair sięga końca XIX wieku – wtedy wiele zamożnych rodzin decydowało się na wysłanie swoich córek za granicę, aby mogły nauczyć się obcego języka i doświadczyć życia w innej kulturze. Dziewczęta w zamian za opiekę rodziny goszczącej opiekowały się dziećmi i pomagały w ich edukacji. Sam termin "au pair" znalazł się w powszechnym użyciu pod koniec lat 60. i odnosił się do młodych Brytyjek, które przybywały do Francji, aby zajmować się dziećmi i uczyć je angielskiego. W zamian otrzymywały opiekę rodziny goszczącej, mogły również podszlifować język i poznać zasady francuskiej etykiety.

Idea programu nie uległa od tego czasu zmianie. Nawiązuje do niej sama nazwa – "au pair", co po francusku oznacza "do pary", "równy do" i odnosi się do specjalnej roli, jaką opiekunka au pair ma spełniać w domu rodziny goszczącej. Istotą programu jest bowiem wymiana kulturowa – z jednej strony au pair uczy dzieci swojego języka i daje im możliwość poznania swojej kultury, z drugiej natomiast sama na czas pobytu staje się członkiem rodziny i poznaje życie w innym kraju od środka, doskonaląc przy tym swoje umiejętności językowe.

Au pair otrzymuje za swoją pracę drobne wynagrodzenie – program nie jest jednak przewidziany jako ekwiwalent pracy zarobkowej. Pieniądze to tak zwane kieszonkowe, które ma za zadanie uprzyjemnić opiekunce au pair jej pobyt. W założeniu au pair powinna być jednak traktowana jak członek rodziny – "starsza siostra" dla dzieci – a nie płatna pomoc domowa.

Jakie obowiązki ma opiekunka au pair?

Podstawowym obowiązkiem au pair jest opieka nad dziećmi rodziny goszczącej – opiekunka staje się dla nich często "starszą siostrą", czuwa nad ich edukacją, pomaga w odrabianiu lekcji i towarzyszy w zabawie. Warto jednak wiedzieć, że jest szereg zadań, do których nie jest zobowiązana au pair. Co to znaczy? Au pair na czas pobytu ma stać się członkiem rodziny, nie zaś płatną pomocą domową. Może, lecz nie musi, podejmować się prac domowych, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Rodzina goszcząca nie powinna więc zmuszać jej do tego typu zadań, jeśli opiekunka nie ma na to ochoty. Szczegółowy zakres obowiązków powinien zawsze znajdować się na podpisywanej przed wyjazdem umowie – dlatego warto wnikliwie ją przeczytać. Obowiązki, które najczęściej zawiera umowa au pair:

  • przygotowywanie i zaprowadzanie dzieci do szkoły i odbiór z niej,
    • wspólne odrabianie lekcji,
      • wspólna zabawa, planowanie atrakcji i przyjemności,
        • przygotowanie lekkich posiłków dla dzieci,
          • ścielenie łóżek należących do dzieci,
            • pranie i prasowanie dziecięcych ubrań,
              • drobne zakupy.

                Jak widać większość obowiązków au pair powinna być związana z opieką nad dziećmi i dbaniem o ich potrzeby. Rodzina goszcząca nie może natomiast zmuszać opiekunki do przygotowywania posiłków dla całej rodziny lub sprzątania całego domu i robienia dużych zakupów, chyba że sama to zaproponuje.

                Zawód: niania na wesele
                Na czym polega praca niani na wesele?
                Źródło: Dzień Dobry TVN

                Kto może zostać au pair?

                W każdym kraju istnieją nieco inne wytyczne odnośnie do osób zatrudnianych jako au pair. Co to znaczy w praktyce? Podczas gdy opiekunka w Stanach Zjednoczonych nie może mieć więcej niż 26 lat, w krajach europejskich wiek au pair może przekraczać 30 lub nawet 35 lat. Istnieją jednak pewne wymagania, wspólne dla większości krajów goszczących. Oto one:

                1. Odpowiedni wiek – w większości przypadków au pair to osoba pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. W niektórych krajach granicą jest wiek 35 lat, jednak pozostałe regulacje sprawiają, że posada au pair nie jest dla starszych uczestników atrakcyjna.
                  1. Wykształcenie – najczęściej wykształcenie średnie to warunek konieczny do spełnienia, aby wziąć udział w programie au pair. Rozpoczęte studia będą dodatkowym atutem.
                    1. Umiejętności językowe – przyszła opiekunka au pair powinna znać chociaż w stopniu komunikatywnym język kraju, do którego ma zamiar wyjechać. Drugi język to dodatkowy atut.
                      1. Prawo jazdy – w niektórych krajach (USA) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
                        1. Referencje – przyszła opiekunka au pair powinna również przedstawić referencje dotyczące jej umiejętności opieki nad dziećmi. W Stanach Zjednoczonych wymagane jest udokumentowanie przynajmniej 250 godzin pracy z dziećmi.
                          1. Dobry stan zdrowia – au pair nie powinna również mieć nałogów i chorób przewlekłych.

                            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                            Zobacz także:

                            Autor: Adrian Adamczyk

                            Źródło zdjęcia głównego: Daniel Balakov/Getty Images

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości