Finanse i Praca

Studia w Wielkiej Brytanii – przydatne informacje. Jak wygląda brytyjskie szkolnictwo wyższe?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Hero ImagesHero Images/Getty Images

Studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko duże wyzwanie, ale również ogromna szansa na zdobycie wartościowego wykształcenia. Brytyjski system edukacji uważany jest bowiem za jeden z najlepszych na świecie. Czym wyróżnia się szkolnictwo w Wielkiej Brytanii i co warto tam studiować?

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii prezentują bardzo wysoki poziom nauczania. Nic więc dziwnego, że każdego roku ściągają na nie studenci z całego świata, marzący o zdobyciu szerokiej wiedzy, a także zapewnieniu sobie dobrego startu w przyszłość. Decyzja o wyjeździe za granicę powinna być jednak dobrze przemyślana. W związku z tym warto wiedzieć, co oferują uczelnie w Wielkiej Brytanii i czym wyróżnia się tamtejsze szkolnictwo wyższe.

Czym charakteryzują się studia w Wielkiej Brytanii?

Szkolnictwo wyższe w Wielkiej Brytanii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Etapy kształcenia obejmują studia licencjackie i magisterskie. Licencjat trwa 3 lub 4 lata i nie kończy się obroną pracy licencjackiej – wystarczy samo jej napisanie, choć na niektórych kierunkach również to nie jest wymagane. Z kolei studia magisterskie w Wielkiej Brytanii trwają rok lub 2 lata i po ich ukończeniu również nie broni się pracy dyplomowej.

Proces aplikacji do szkoły w Wielkiej Brytanii przeprowadzany jest za pośrednictwem internetu. Na specjalnej stronie kandydaci muszą podać odpowiednie dane (dotyczące np. wyników maturalnych), a także dołączyć list referencyjny od nauczyciela oraz tzw. personal statement, czyli list motywacyjny. To właśnie na podstawie tych dokumentów podejmowana jest decyzja o przyjęciu na jeden z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Jeżeli uczeń nie spełnia wszystkich wymogów rekrutacyjnych, nie musi od razu rezygnować. Na brytyjskich uniwersytetach istnieje bowiem tzw. foundation year, czyli rok zerowy . Stanowi on rodzaj kursu, podczas którego można zdobyć niezbędne kwalifikacje, np. podszkolić znajomość języka angielskiego.

Uniwersytety Wielkiej Brytanii wyróżniają się także specyficznym podejściem kadry naukowej. Wykładowcy prezentują bardzo otwartą postawę wobec studentów – chętnie im pomagają, a atmosfera panująca na uczelniach jest wręcz przyjacielska.

Co istotne, podczas nauki w szkole wyższej w Wielkiej Brytanii każdy student otrzymuje opiekę tzw. tutora. Jego zadaniem jest wsparcie studenta i pomoc w rozwiązywaniu wszelkich pojawiających się problemów.

Warto również wiedzieć, że studia w Wielkiej Brytanii nastawione są na zdobywanie umiejętności praktycznych, a także pozwalają na otwartą wymianę wiedzy i poglądów. Zajęcia przyjmują często formę dyskusji, co okazuje się bardzo rozwijające. Między innymi dlatego brytyjskie szkolnictwo wyższe cieszy się tak dobrą sławą.

Dobre uniwersytety w Wielkiej Brytanii. Gdzie i co warto studiować?

Uczelnie w Wielkiej Brytanii należą do najbardziej prestiżowych na świecie. Dodatkowo można tam znaleźć wiele różnorodnych szkół wyższych, które oferują studia na rozmaitych kierunkach. Na jakie uniwersytety w Wielkiej Brytanii warto zwrócić szczególną uwagę? Wśród najbardziej znanych znajdują się m.in.:

 • University of Cambridge,
 • University of Oxford,
 • University of St Andrews,
 • University of Surrey,
 • University of Bath,
 • London School of Economics
 • Lancaster University.

To oczywiście jedynie przykłady dobrych szkół wyższych w Wielkiej Brytanii. Ich liczba jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie studia w Wielkiej Brytanii warto podjąć? Kwestia ta zależy przede wszystkim od zainteresowań i umiejętności konkretnego studenta. Uczelnie w Wielkiej Brytanii umożliwiają pobieranie nauki na wielu różnorodnych wydziałach i kierunkach. Wśród najważniejszych dyscyplin kształcenia znajdują się oczywiście studia informatyczne. Przykładowe kierunki to m.in. computer science, programming czy business information systems. Popularna jest również medycyna (w tym stomatologia) i weterynaria.

Co jeszcze oprócz informatyki i medycyny warto studiować w Wielkiej Brytanii? Na uwagę zasługują:

 • studia inżynierskie (np. mechanical engineering, general engineering, mechatronics/robotics),
 • studia prawnicze (np. business law, law and criminal justice),
 • studia biznesowe (np. business & management, marketing, events management),
 • studia ekonomiczne (np. banking and finance, economics, accounting and finance),
 • studia językowe (np. modern languages, linguistics),
 • studia związane z modą i designem (np. costume design & making, textile design, fashion communication).

Koszty studiów w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii są płatne, a rok nauki kosztuje średnio nieco ponad 9000 funtów. Władze brytyjskie wychodzą jednak naprzeciw młodym ludziom i umożliwiają wzięcie pożyczki na czesne. Warunki spłaty takiego kredytu są bardzo korzystne, dzięki czemu nauka na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii staje się o wiele bardziej dostępna.

Studiowanie za granicą. Jak wyglądają statystyki? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hero Images

Pozostałe wiadomości