Finanse i Praca

Jak znaleźć pracę marzeń? 5 kroków, dzięki którym zmiana w życiu zawodowym jest możliwa

Finanse i Praca

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Marcin Sawicki, Mateusz Jarosławski
Jak znaleźć pracę marzeń?
Jak znaleźć pracę marzeń? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Helen Tupper to Brytyjka, która na co dzień zajmuje się doradzaniem w kwestiach zawodowych. Jest także współautorką książki "Praca marzeń". Nam zdradziła, jak znaleźć swoją wymarzoną pracę oraz co nas blokuje przed samorozwojem. 

Helen Tupper o rozwijaniu kariery

Helen Tupper przyznaje, że miała około 12 różnych miejsc pracy, choć większość z nich należała do jednego obszaru - marketingu. W swojej książce podkreśliła, że obecnie jest wielu ludzi, którzy nie potrafią znaleźć wymarzonej, rozwijającej pracy.

- Żyją oni przekonaniem, że funkcjonuje tak zwany koncept drabiny zawodowej, który obowiązywał przez przeszło sto lat. Pewnym niebezpieczeństwem w środowisku pracy jest więc to, że ludzie oczekują przewidywalności i stabilności, a żyjemy w świecie, w którym kariery coraz częściej stają się kręte i musimy zmieniać pracę. W mojej książce staram się tłumaczyć ludziom, że mogą samodzielnie przejąć odpowiedzialność za budowanie ścieżki kariery i nie możemy oczekiwać od organizacji, w której pracujemy, że sama będzie nam dawała awanse - podkreśliła Tupper. Takie myślenie spowalnia samorozwój i poszukiwanie możliwości zawodowych.

Jak poprawić swoją sytuację zawodową?

Helen Tupper w programie Dzień Dobry TVN dała 5 rad, które sprawdzą się jeśli ktoś postanowił zmienić swoje zawodowe życie. - Przede wszystkim ktoś taki musi ocenić swoje wartości, co go motywuje w tej pracy lub co go będzie motywowało w innej. Ważne jest również rozpoznanie i określenie swoich mocnych stron, czegoś, z czego jest się dobrze znanym w tej pracy. Trzecia rzecz to pewność siebie. (Ten kto chce się rozwijać - przyp. red.) musi pomóc ludziom, którzy go zatrudniają, żeby uwierzyli, że jest osobą odpowiedzialną i godną powierzenia nowych zadań. Kolejna rzecz to samoświadomość tego, jak można wykorzystać swoje możliwości. Bardzo ważne w obecnych czasach są też sieci kontaktów, ludzie, których mamy dookoła siebie lub we własnym środowisku. Większość możliwości zawodowych pochodzi bowiem stamtąd. Ostatnia rada, to nakreślenie przyszłości zawodowej, tego gdzie widzimy się za kilka lat - podkreśliła Tupper.

Warto robić sobie plan, zastanawiać się nad kolejnymi ruchami, tym, co chcemy osiągnąć.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Marcin Sawicki, Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości