Finanse i Praca

Jak znaleźć pracę jako deweloper stron internetowych? Na czym polega ten zawód?

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zawód dewelopera stron

Deweloper stron internetowych, nazywany też webdeveloperem, to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w prężnie rozwijającej się branży IT. W sieci nietrudno znaleźć ogłoszenia firm, które poszukują specjalistów właśnie z tej dziedziny.

Najcenniejsze w przypadku aplikowania na stanowisko dewelopera stron internetowych jest doświadczenie kandydata, choć pod uwagę często brane są również studia kierunkowe i odpowiednie kursy. Jak zostać webdeveloperem i ile można zarobić?

Kim jest deweloper stron internetowych?

Podstawowym zadaniem na stanowisku dewelopera stron internetowych jest tworzenie aplikacji czy witryn, a także dbałość o ich sprawne funkcjonowanie od strony programistycznej. Inaczej mówiąc, taki specjalista zajmuje się pisaniem kodów oraz ich rozmaitymi modyfikacjami i ulepszeniami. Jego praca polega zatem na tworzeniu stron internetowych od strony technicznej. Dlatego zawód webdevelopera będzie najlepszym wyborem dla umysłów ścisłych umiejących przede wszystkim myśleć logicznie. Wcześniej osoby określane jako deweloperzy stron internetowych zajmowały się również ich szatą graficzną, jednak od pewnego czasu stosuje się podział na webdeveloperów i webdesignerów , którzy przejęli od nich tę funkcję.

Nauka

Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Osobę zajmującą się oboma typami zadań nazywa się webmasterem, jednak na tym stanowisku często jest ona w stanie wykonać mniej zaawansowane projekty niż pracownik z węższą specjalizacją. 

Zarobki dewelopera stron internetowych w dużej mierze zależą od zajmowanego stanowiska. Osoba początkująca może zostać zatrudniona jako Junior Webdeveloper, a jej pensja najczęściej nie przekroczy 4000 zł netto. Specjalista z doświadczeniem, Senior Webdeveloper, zazwyczaj zarabia powyżej 6000 tys. zł. Zarobki programistów pracujących jako freelancerzy są bardzo zróżnicowane i w każdym miesiącu mogą wyglądać inaczej. W tym przypadku wiele zależy przede wszystkim od doświadczenia i portfolio dewelopera. 

Jak zostać deweloperem stron internetowych?

Istnieje kilka dróg, dzięki którym można rozpocząć karierę dewelopera stron internetowych. Jedną z nich jest ukończenie studiów informatycznych oraz wybranie odpowiedniej specjalizacji . Drugą, coraz chętniej wybieraną, jest ukończenie specjalnych kursów programowania . Wiele osób decyduje się na ten sposób, ponieważ branża IT potrzebuje coraz więcej specjalistów, a zarobki w niej zazwyczaj osiągają znacznie wyższy poziom niż w przypadku innych zawodów. Kurs to nie tylko szybszy sposób na osiągnięcie upragnionego celu, lecz także dobra metoda przekwalifikowania z mniej satysfakcjonującego czy nieopłacalnego zajęcia. Jeszcze inną drogą jest samodzielna nauka programowania . Jej zaletą są znacznie niższe koszty niż w przypadku kursów, a przy tym duża elastyczność. Jednak uczenie się samemu w domu wymaga mnóstwa samozaparcia, a przy tym sporej ilości czasu. Każda z tych metod zakłada osiągnięcie odpowiedniego poziomu wiedzy w zakresie określonych języków programowania . Do podstaw w pracy dewelopera stron internetowych należą HTML, JavaScript (JS) oraz CSS. Z czasem swoje umiejętności można poszerzać również o inne języki, co podniesie wartość specjalisty w oczach pracodawców. Niezależnie od sposobu uzyskania wiedzy, w przypadku kandydatów do pracy na stanowisko webdevelopera zazwyczaj pod uwagę brane są przede wszystkim doświadczenie oraz odpowiednio przygotowane portfolio . Dlatego już w trakcie nauki warto rozglądać się za pierwszymi projektami, co pozwoli początkującemu programiście szybko odnaleźć się na rynku pracy. 

Gdzie pracują deweloperzy stron internetowych?

Deweloperzy stron internetowych mogą znaleźć pracę w dużych korporacjach, a także mniejszych firmach. Najczęściej zatrudniani są w ramach umowy B2B , która jest opłacalna w przypadku wysokich zarobków, chociaż firmy zwykle bez problemu godzą się również na umowę o pracę, a także inne formy zatrudnienia. Wielu specjalistów, szczególnie o ugruntowanej pozycji i z bogatym doświadczeniem, chętniej decyduje się na pracę na własny rachunek.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

Pozostałe wiadomości