Finanse i Praca

Pierwsza praca po studiach – jak ją znaleźć? Jakie zawody dają dobre perspektywy?

Finanse i Praca


Szukanie pierwszej pracy po studiach to wyzwanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy absolwent nie ma doświadczenia zawodowego. Pierwsza praca zwykle budzi ogromne emocje, a proces szukania zatrudnienia może być długotrwały i męczący.

Poszukując pierwszej pracy po studiach, należy się przede wszystkim zastanowić nad swoim celem zawodowym oraz motywacją do podjęcia zatrudnienia. Ważne jest także stworzenie atrakcyjnego CV. Warto skoncentrować się na umiejętnościach zdobytych w trakcie studiów, praktykach i stażach, a także na znajomości języków obcych.

Jak znaleźć pierwszą pracę? Praktyczne wskazówki

Czas studiów to okres wytężonej pracy, zawierania znajomości oraz szkolenia się i działań rozwojowych. Bardzo ważne, aby już na pierwszym roku studiów zacząć myśleć o swojej przyszłości zawodowej. Przede wszystkim dobrze jest rozważyć wszystkie możliwości zatrudnienia, to znaczy zastanowić się, gdzie najlepiej zacząć swoją karierę zawodową. W trakcie studiów, poza nauką, warto spróbować swoich sił na praktykach lub stażach. Dobrym pomysłem jest także pierwsza praca za granicą, na przykład w trakcie studenckiego wyjazdu, ponieważ tego typu zatrudnienie może pomóc w zdobyciu umiejętności językowych. Niestety, większość staży jest bezpłatna, chociaż możliwe jest znalezienie również takich z wynagrodzeniem. Pierwsza praca dla studenta w Polsce jest zwykle kojarzona z zatrudnieniem w sklepach odzieżowych, spożywczych albo w call center. Osoby, które chcą dorobić w czasie studiów, rzeczywiście mogą zdecydować się na tego typu opcje, jednak studenci, którym zależy na tym, aby szybko znaleźć pierwszą pracę, powinni od razu skoncentrować się na tym, co chcą robić w przyszłości. Przykładowo osoba studiująca finanse może zatrudnić się w korporacji lub w małej firmie. Z kolei student psychologii może zdecydować się na pracę w centrum szkoleń lub w branży HR. Zdarza się, że w trakcie studiów dana osoba nie ma ani możliwości, ani czasu na to, aby podjąć pierwszą pracę w zawodzie. W takim przypadku najlepiej podjąć wakacyjne praktyki. Na ostatnim roku studiów zwykle jest bardzo mało zajęć, dlatego wolny czas można poświęcić nie tylko na pisanie pracy dyplomowej, ale także na rozpoczęcie pierwszej pracy zarobkowej. Absolwentów i studentów ostatnich lat zwykle wymienia się w wielu ogłoszeniach jako grupę docelową, ponieważ są to osoby młode, pełne zaangażowania i zainteresowane rozwojem, nauką i perspektywami zawodowymi. Niektórzy absolwenci nie mogą odnaleźć się na rynku pracy. Wśród najważniejszych wskazówek dla osób szukających pierwszej pracy po studiach można wymienić:

  • przygotowanie atrakcyjnego CV, w którym zostaną opisane kompetencje twarde i miękkie, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe (można wpisać także praktyki, staże oraz wolontariat),
  • napisanie interesującego listu motywacyjnego do pierwszej pracy, w którym zostanie opisana motywacja do pracy, a kandydat przedstawi się z jak najlepszej strony,
  • dokładne przygotowanie się do procesu rekrutacji, to znaczy zebranie informacji o firmie, profesjonalny wygląd, pewność siebie,
  • przećwiczenie w domu rozmowy rekrutacyjnej,
  • ciągłe i aktywne poszukiwanie pracy.

Pierwsza praca budzi ogromny stres, jednak duże znaczenie ma profesjonalizm i pewność siebie, ponieważ taka postawa zachęca pracodawców do przyjęcia nowej osoby do firmy.

Pierwsza praca a urlop

Po znalezieniu pierwszej pracy absolwenci zaczynają się zwykle zastanawiać nad bardziej praktycznymi kwestiami, tj. wynagrodzeniem, urlopem, godzinami pracy i lokalizacją biura. Urlop w pierwszej pracy w pierwszym roku zatrudnienia liczy się inaczej niż w kolejnych latach. Przede wszystkim znaczenie ma nie tylko jego wymiar, ale także kwestia nabywania prawa do urlopu. Jego naliczanie w pierwszej pracy odbywa się zgodnie z zasadą nabywania 1/12 wymiaru urlopu, czyli 1,66 dnia miesięcznie. Urlop ten nie jest zaokrąglany w górę, chyba że pracodawca zdecyduje inaczej. Ile urlopu przysługuje w pierwszej pracy? Zgodnie z „Kodeksem pracy” to 20 dni rocznie, przy czym w przypadku absolwentów studiów po dwóch pierwszych latach pracy liczba dni urlopowych zwiększa się do 26, ponieważ okres studiów liczony jest jako 8 lat pracy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie w pierwszej pracy, to nie ma żadnych przepisów, zgodnie z którymi pensja powinna być niższa niż w przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym. W praktyce wynagrodzenie w pierwszej pracy zwykle nie jest wysokie, ponieważ pracodawcy wolą sprawdzić danego absolwenta i dopiero później zaproponować podwyżkę lub zmianę stanowiska.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości