Finanse i Praca

Wgląd w księgi wieczyste. Przepisy i zasady

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna przegląda dokumenty

Wgląd do księgi wieczystej tłumaczony jest jako przeglądanie elektronicznej wersji księgi. W tym celu wystarczy znać numer księgi. Inaczej ma się rzecz z wglądem do dokumentów zawartych w aktach, do których dostęp mogą uzyskać jedynie osoby mające tzw. interes prawny.

Od 2010 roku funkcjonuje internetowa Centralna Baza Ksiąg Wieczystych, do której dostęp ma każdy internauta. Aby przeglądać daną księgę, trzeba znać jej numer. Działania te uregulowane są przepisami Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawą z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Art. 2 rzeczonej ustawy informuje, że księgi wieczyste są jawne, co jasno wskazuje na możliwość ich przeglądania.

Czym jest i jak uzyskać wgląd do księgi wieczystej?

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa pojęcia i dwie sytuacje. Czym innym jest wgląd do księgi wieczystej, a czym innym wgląd do akt księgi wieczystej. W drugim przypadku należy wykazać interes prawny, w pierwszym przypadku wystarczy, że petent zna numer księgi wieczystej. Jak uzyskać wgląd do księgi wieczystej?

Możliwości są dwie. Po pierwsze – można skorzystać z internetowej bazy ksiąg, która znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Po drugie – można przeglądać księgę wieczystą w sądzie w obecności tamtejszego pracownika. Aby uzyskać wgląd do księgi wieczystej w czasie wizyty we właściwym sądzie rejonowym, należy wypełnić odpowiedni formularz.

Można to zrobić już na miejscu lub drukując go wcześniej. Formularz znajdziemy pod hasłem KW-WGLAD. Przeglądanie treści ksiąg wieczystych jest bezpłatne, a ich treści jawne. Korzystając z bazy ksiąg w internecie, można przeglądać wszystkie cztery działy księgi, wybierając jedną z dwóch opcji: przeglądanie zupełnej księgi wieczystej oraz aktualnej księgi. Pierwsza możliwość daje dostęp do wszystkich zapisów, nawet nieaktualnych i wykreślonych, które prezentowane są na szarym tle. Druga możliwość pozwala na zapoznanie się jedynie z aktualnymi informacjami. Aby uzyskać wgląd do księgi wieczystej przez internet czy też podczas wizyty w sądzie, trzeba znać jej numer. Po jego podaniu wszystkie dalsze czynności przebiegną sprawnie i bez problemu. Inaczej sprawa wygląda, jeśli petent nie zna numeru księgi wieczystej. Jak może go zdobyć? Aby dotrzeć do numeru księgi, trzeba posiadać dodatkowe informacje, jak numer działki lub jej adres. Najlepiej skorzystać z możliwości odnalezienia księgi przez internet. Warto użyć do tego celu ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Dane tam zawarte są wiarygodne i odpowiadają danym zgromadzonym w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Poruszanie się po wyszukiwarce jest proste i intuicyjne. Jej twórcy zadbali o to, aby w jak najłatwiejszy sposób uzyskać dostęp do potrzebnych informacji.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej

W momencie zakładania księgi wieczystej zakładane są także jej akta, do których wgląd mają nieliczne osoby. Akta przechowywane są w sądzie, a ich przeglądanie może być utrudnione. Dlaczego? Przede wszystkim nie są to informacje dostępne dla ogółu, ponieważ znajdują się tam akty notarialne czy rozstrzygnięcia sądów. Jako że są to informacje prywatne, dostęp do nich jest znacznie ograniczony. Akta ksiąg wieczystych mogą być udostępniane notariuszowi za okazaniem dowodu osobistego i legitymacji wydanej przez izbę notarialną. Dostęp do akt otrzyma także osoba, która wykaże, że ma interes prawny.

Taki interes na pewno ma właściciel i każda osoba wpisana do księgi, a zatem również wierzyciel czy dożywotnik. Jeśli osoba zainteresowana wglądem do akt nie jest wpisana do księgi, musi udowodnić, że ma prawo go uzyskać. Trzeba zatem uprawdopodobnić swoje prawa do nieruchomości. Mogą tego dokonać osoby, których praw nie ujawniono, spadkobierca, osoba uprawniona do dochodzenia w procesie, w którym uzgadnia się stan faktyczny ze stanem zapisanym w księdze. Jak przygotować wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej? Zanim petent uda się do wydziału ksiąg wieczystych we właściwym sądzie rejonowym, powinien przygotować niezbędne dokumenty, udowadniające jego interes prawny. Będą nimi: akt notarialny, testament, akt zgonu, akt urodzenia. Ważne, aby udowodnić swoje powiązania z nieruchomością lub osobą ujawnioną w księdze.

Wgląd do księgi wieczystej a wgląd do akt

Przeglądanie księgi wieczystej jest jawne i każdy może bezpłatnie korzystać z takiej możliwości przez internet lub udając się do sądu. Z treścią księgi warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości, aby sprawdzić jej stan prawny. Potencjalny kupiec powinien uzyskać wgląd do księgi wieczystej, otrzymując jej numer od aktualnego właściciela.

Jeśli jest to niemożliwe, może posiłkować się innymi danymi na temat nieruchomości (adres, numer działki). Z wglądu do akt księgi wieczystej najczęściej korzystają właściciele, wierzyciele hipoteczni, użytkownik wieczysty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Erik Von Weber/Getty Images

Pozostałe wiadomości