Finanse i Praca

Jak się przebranżowić? Czyli o tym, że warto podążać za marzeniami

Finanse i Praca

Codzienna rutyna i wypalenie zawodowe sprawiają, że wielu z nas boryka się niepewnością i wątpliwościami związanymi z przyszłością. Zmęczenie dotychczasową karierą może być oznaką tego, że w naszym życiu nadszedł czas na zmiany. Jak ich dokonać? Zobacz, kiedy najlepiej ruszyć w pogoń za marzeniami.

Przez trudy do kwiatów

Pierwotny plan Ani Wojtali zakładał, że zostanie ambasadorem. Jednak, kiedy skończyła stosunki międzynarodowe, jej kariera potoczyła się inaczej, niż sobie planowała - związała się z mediami. Po pewnym czasie zorientowała się, że dotychczasowa praca zaczyna jej przeszkadzać. Bardzo chciała robić coś innego, ale nie wiedziała co. Szukając inspiracji, zapisała się na warsztaty w jednej z poznańskich kwiaciarni. Początkowo była trochę zagubiona, ponieważ nie miała wcześniej zbyt wiele do czynienia z kwiatami. Na szczęście dla niej, jej zawziętość, pracowitość i chęci pomogły jej przezwyciężyć wszystkie trudności.

Szukałam wyjścia z impasu, w którym się znalazłam. Chciałam, żeby to był mój biznes, żeby to było coś, co daje mi wolność. Ja po prostu szukałam. To był trochę przypadek, że trafiłam na miejsce, które mnie zainspirowało, które mi się spodobało. Stwierdziłam, że to jest na tyle interesujące, że zaczęłam drążyć temat. Poszłam na warsztaty, żeby sprawdzić, czy jestem w stanie się w tym odnaleźć – wyjaśniła florystka Ania Wojtala.

Kolejnym krokiem było rozpoczęcie nauki w szkole dla dorosłych, po której zdała państwowy egzamin zawodowy. Dziś jest dyplomowanym technikiem florystą. Współpracuje m.in. z magazynem Vogue i luksusowymi hotelami, przygotowując oprawę z kwiatów do organizowanych przez nie wydarzeń.

Wiem, że to jest na moje własne życzenie. Wiem, że to jest marzenie, które spełniłam i do którego doszłam. Tak naprawdę ta droga jest najfajniejszym etapem. Potem dochodzisz do tego celu i trochę nie wierzysz, że się udało – wyznała Wojtala.

Jak się przebranżowić?

  • Nie rezygnuj z obecnej pracy
  • Podsumuj swoją dotychczasową karierę
  • Zastanów się, nad tym jakie masz potrzeby
  • Zorientuj się, w jakich zawodach masz szansę na sukces
  • Skontaktuj się z osobami, które pracują w interesującym Cię zawodzie
  • Rozwijaj umiejętności niezbędne do realizacji swojego celu
  • Nie daj się wewnętrznemu krytykowi

Jak zauważyła mentorka Karolina Cwalina-Stępniak, najlepiej działamy, gdy pojawi się w naszym życiu jakiś kryzys. Wtedy już nie czekamy, tylko robimy. Zanim jednak postanowimy coś zmienić, najlepiej zrobić plan i przygotować się do jego realizacji. Nie powinniśmy rzucać wszystkiego pod wpływem emocji, nie wiedząc, co będzie później. Gdy wyczerpią się nam środki, może okazać się, że proza życia zmusi nas do powrotu do starej pracy i tych samych obowiązków.

Przy przebranżowieniu najważniejsze jest to, aby już na samym początku zastanowić się, jakie mamy umiejętności, co lubimy, w czym chcielibyśmy się spełniać, a następnie zrobić plan. Dobrze jest dowiedzieć się, na ile nasze wyobrażenia przekładają się na rzeczywistość i na co musimy być gotowi podczas ich realizacji, bo wszystko ma plusy i minusy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Na ratunek kwiatom doniczkowym. Maja Popielarska radzi, jak dbać o rośliny

Rośliny doniczkowe - monstera, fikus i paprocie. Jak o nie dbać?

Wazon z dyni z kompozycją kwiatową. Jak zrobić go samemu?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości