Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – praktyczne wskazówki

Kobieta ściska rękę i gratuluje nowo zatrudnionej osobie.
Fot. FluxFactory / Getty Images
Rozmowa w sprawie pracy to ważna i stresująca rozmowa, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Skutecznym sposobem na to, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jest zebranie jak największej ilości informacji i przećwiczenie rozmowy.

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej ostatni etap rekrutacji do pracy. Podczas niej można zaprezentować się rekruterowi osobiście i przekonać go, że jest się najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem merytorycznym?

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, na początku dobrze jest poszukać informacji o potencjalnym pracodawcy. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak szeroki jest zakres działania firmy, poczytać o produktach lub usługach, a także upewnić się, jakie są wartości firmy i jej misja. Nie zaszkodzi też sprawdzić danych dotyczących zatrudnienia w firmie i poszukać informacji na temat zarządu i osoby, z którą odbędzie się rozmowa.

Skutecznym sposobem na to, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem merytorycznym, jest też przejrzenie dostępnych danych online na temat ostatnich wydarzeń w firmie czy planów jej rozwoju. Tego typu informacji warto szukać np. w mediach społecznościowych firmy, a także na portalach, takich jak Linkedin.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno też obejmować dokładne przestudiowanie ogłoszenia o pracę i określenie swoich oczekiwań. Warto zorientować się, jakie są oczekiwania i oferowane warunki na podobnych stanowiskach w innych firmach. Najlepiej zorientować się również w wysokości zarobków w branży i na stanowiskach podobnych do tego, na które się aplikuje.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną – autoprezentacja i pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to okazja, żeby przedstawić rekruterowi swoje osiągnięcia i mocne strony . Sprawdzony sposób na to, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, polega na przypomnieniu sobie i wypisaniu różnych dotychczasowych sytuacji, które były okazją do praktycznego wykorzystania pożądanych przez pracodawcę cech i umiejętności. Mogą to być np. umiejętności rozwiązywania konfliktów, zarządzania, radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy efektywnej pracy w zespole.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może poprosić, żeby kandydat opowiedział coś o sobie, dlatego warto przygotować krótką autoprezentację. Najlepiej też przygotować się na ewentualne pytania, które mogą paść. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno zatem obejmować ułożenie odpowiedzi na pytania o mocne i słabe strony, motywację do pracy na danym stanowisku, powody zmiany pracy i plany zawodowe na przyszłość.

Jeśli rozmowa ma się odbywać w języku innym niż polski, warto się upewnić, że zna się wszystkie niezbędne słówka i przećwiczyć przed lustrem odpowiedzi na pytania i prezentację. Poza tym to, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku lub w innym języku, nie różni się od przygotowania do rozmowy z rekruterem w języku polskim.

Zobacz film: Kiedy pasja staje się drugą pracą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – o czym jeszcze warto pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca nawet wtedy, gdy dobrze się do niej przygotuje. Dlatego warto pamiętać o szczegółach, których wcześniejsze zaplanowanie pomoże uniknąć dodatkowego stresu. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować, poza przygotowaniem merytorycznym i autoprezentacją:

· zaplanowanie podróży na rozmowę – zorientuj się, ile czasu potrzebujesz na dotarcie do miejsca, w którym ma odbyć się rozmowa, weź pod uwagę możliwe korki i opóźnienia; najlepszym sposobem, żeby uniknąć pośpiechu i związanego z tym stresu, jest wyjście na rozmowę kwalifikacyjną na tyle wcześnie, żeby mieć 15 minut zapasu;

· dobranie adekwatnego do sytuacji stroju – nie szata zdobi człowieka, ale jednak strój wpływa na to, jak postrzega kandydata rekruter; na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się w prosty, elegancki strój, a jeśli starasz się o pracę, w miejscu gdzie nie obowiązuje formalny dress code, zadbaj o to, by Twój outfit był schludny i niewyzywający;

· zapewnienie sobie komfortu – przed rozmową kwalifikacyjną spraw, że będziesz czuć się dobrze, możesz zjeść lekki posiłek i się nawodnić, postaraj się też wyspać w nocy poprzedzającej rozmowę; jeśli znasz techniki relaksacyjne, to czas przed rozmową kwalifikacyjną jest dobrą okazją, żeby te techniki wykorzystać – najlepiej zadbaj o to, by zredukować stres i wspomóc koncentrację;

· przygotowanie się do rozmowy o kwestiach finansowych – nie wstydź się rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy rekrutacyjnej, jasno określ, jakiego wynagrodzenia oczekujesz; wcześniej najlepiej zrób rozeznanie, jakie są zarobki w danej branży i na podobnych stanowiskach.

Dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej wywiera także zadawanie pytań rekruterowi. Pokazuje to zainteresowanie kandydata i jego zaangażowanie, a czasem także skrupulatność i dociekliwość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości