Finanse i Praca

Jak bezpiecznie posługiwać się informacjami dotyczącymi kart kredytowych w hotelu?

Finanse i Praca

Dane na karcie kredytowej
mat. prasowe Dane na karcie kredytowej

Coraz chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Nic dziwnego – to szybsza obsługa i brak konieczności oczekiwania na resztę. Podobnie dzieje się w hotelach, zarówno przy płatnościach bezpośrednich, jak i online. Co jednak z bezpieczeństwem danych w trakcie takich transakcji?

Dane na karcie kredytowej, które musisz chronić

Karta kredytowa jest wygodnym narzędziem, umożliwiającym obsługę płatności bezgotówkowych, z wykorzystaniem różnych instrumentów. Dzięki niej możesz robić przelewy online, płacić z użyciem terminala czy wykorzystując zawarte na niej dane. To właśnie ta ostatnia opcja wzbudza czasem nieufność. Na karcie nie znajdują się co prawda dane wrażliwe, związane z prywatnością, ale kombinacje cyfr, przypisane do nas jako ich posiadaczy. Jeśli trafią w niepowołane ręce, możemy stracić sporo pieniędzy. Jakie dane są najważniejsze na karcie kredytowej? To przede wszystkim:

 • Numer karty – ciąg 16 cyfr, indywidualnych dla każdego posiadacza,
 • imię i nazwisko właściciela,
 • rodzaj karty – MasterCard, Visa,
 • data ważności,
 • CVV, CID lub CVC – trzycyfrowy kod, autoryzujący każdą transakcję, umieszczony na pasku podpisu.

Dane te są niezbędne do przeprowadzenia transakcji i często wykorzystywane w płatnościach rezerwacyjnych.

Jak bezpiecznie posługiwać się kartą kredytową?

Niefrasobliwe posługiwanie się powyższymi danymi może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Warto pamiętać, że w sieci istnieje wiele zagrożeń, więc korzystając z karty, trzeba zachować ostrożność i rozsądek. Jeśli składamy rezerwację bezpośrednio przez stronę hotelu, wykorzystując popularne narzędzie Profitroom, gwarancję bezpieczeństwa zapewniają operatorzy płatności, z którymi współpracują hotele. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dane są odpowiednio chronione, za co odpowiedzialność biorą właśnie operatorzy. Warto pamiętać, by zawsze w takich sytuacjach wykorzystywać sprawdzone systemy płatności. Przy płatności zwróćmy uwagę, czy strona jest szyfrowana. Można to zweryfikować, sprawdzając, czy na pasku pojawia się symbol zamkniętej kłódki, a sam adres rozpoczyna się od „https”, a nie „http”. Wszystkie dane z karty udostępniajmy wyłącznie zaufanym partnerom.

Nie daj się oszukać – oto, czego nie należy robić

Raczej nie zakładamy, że zostaniemy oszukani w hotelu. I słusznie. Warto jednak zawsze być ostrożnym przy płatnościach z wykorzystaniem karty kredytowej. Czego nie należy robić? Oto najważniejsze wskazówki:

 • Korzystajmy z rezerwacji bezpośrednio przez oficjalną stronę hotelu;
 • przy płatnościach internetowych korzystajmy serwisów płatniczych oferowanych na stronach hoteli;
 • jeśli mamy wątpliwości, wybierzmy inną formę płatności;
 • nie udostępniajmy swojej karty nikomu;
 • nie przekazujmy karty podczas płatności, na przykład kelnerowi.

Rozsądne użytkowanie karty umożliwia wygodne opłacanie transakcji, dlatego warto korzystać z tej możliwości.

Korzyści ze stosowania kart kredytowych przy płatnościach rezerwacyjnych

Jeszcze do niedawna hotele chętnie wykorzystywały głównie karty kredytowe do rezerwacji jako bezpieczną opcję. Dziś bez problemu możemy w większości z nich zapłacić także w inny sposób, w tym wykorzystując płatności online, w których nie ma konieczności podawania danych z karty. Nie oznacza to bynajmniej, że karty kredytowe nie są popularne. Przeciwnie, korzyści z ich posiadania sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je w transakcjach rezerwacyjnych. Ich zalety to:

 • Możliwość błyskawicznego opłacenia rezerwacji, 
 • bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji,
 • możliwość natychmiastowego kredytowania opłacanych rezerwacji,
 • wygoda użytkowania.

Dzięki karcie kredytowej nie musisz dysponować wolnymi środkami, by planować kolejne podróże. To narzędzie, które umożliwia rezerwacje bezpośrednio przez strony hotelowe. Dzięki temu masz zawsze dostęp do najlepszych opcji cenowych i możliwość rezerwacji w każdym momencie.

Wykorzystując kartę kredytową rozsądnie i chroniąc odpowiednio dane na niej zawarte, możesz zawsze bezpiecznie się nią posługiwać i dokonywać płatności w wygodny dla siebie sposób.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości