Finanse i Praca

Ile zarabia kosmetyczka? Czy własna działalność się opłaca?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
dimid_86 / Getty Images

Zarobki kosmetyczki nie są zbyt wysokie. Przynajmniej na pierwszym etapie zawodowej kariery istnieją niewielkie szanse na oszałamiające zarobki. Jednak praca na etacie w salonie kosmetycznym to sposób na podniesienie swoich kompetencji i zdobycie praktycznej wiedzy, której nie przekażą żadne zajęcia teoretyczne. Z czasem przychodzi też moment na podnoszenie poziomu profesjonalnej wiedzy, dodatkowe kursy, które mogą przełożyć się na atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

  • Ile zarabiają kosmetyczki w salonie?
  • Zarobki kosmetyczki pracującej na własny rachunek
  • Z czego wynikają niskie zarobki kosmetyczki?
  • Czy kosmetyczka może zarabiać więcej?

Zobacz też: 

Makijaż ślubny. Mocny i glamour czy delikatny w stylu boho? Marta Gąska radzi

To, ile zarabia kosmetyczka, warunkuje przede wszystkim forma jej zatrudnienia. Zarobki kosmetyczki pracującej na etacie są nieporównywalne do tych, które może ona osiągnąć, prowadząc samodzielną działalność.

Ile zarabiają kosmetyczki w salonie?

Zarobki technika usług kosmetycznych wahają się od 1300 do 2000 zł netto. Są to uśrednione zarobki dla całego kraju, należy jednak pamiętać, że to, ile zarabiają kosmetyczki, w dużych miastach, w renomowanych salonach kosmetycznych przedstawia się zupełnie inaczej. Początkowe wynagrodzenie kosmetyczki nie jest oczywiście oszałamiające, ale w tym zawodzie pensja jest rozwojowa. Zależy ona w dużej mierze od kompetencji i umiejętności pracownika. Duże znaczenie ma także wykształcenie, przede wszystkim zaś odbyte kursy obsługi i pracy z konkretnymi urządzeniami w salonie. Przykładowo: jeśli tylko jedna kosmetyczna w salonie potrafi laminować rzęsy i ukończyła odpowiedni kurs w tym zakresie, jej wartość jako pracownika zdecydowanie rośnie.

Zarobki kosmetyczki pracującej na własny rachunek

Wynagrodzenie kosmetyczki pracującej na etacie jest zdecydowanie niższe niż tej, która zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności . Sprawnie działający salon usług kosmetycznych prowadzony przez jedną osobę, przy dużym i regularnym zainteresowaniu klientów, jest w stanie przynieść 7000–10000 zł dochodu. Realny zysk właścicielki to kwota rzędu 3500–5000 zł , a więc jest to pensja co najmniej dwa razy większa, niż w przypadku pracy na etacie.

Dość niskie wynagrodzenie kosmetyczki pracującej na etacie w salonie urody często skłania panie do otwierania własnego biznesu. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wiedza, ale i doświadczenie, a w przypadku prowadzenia własnej działalności liczą się także kompetencje organizacyjne.

Z czego wynikają niskie zarobki kosmetyczki?

Zarobki technika usług kosmetycznych mogą się wydawać nieproporcjonalne do cen zabiegów w klinikach i centrach urody. Gdy podstawowe oczyszczanie twarzy to wydatek rzędu 150 zł, a bardziej zaawansowany zabieg na twarz i ciało kosztuje około 300–600 zł, pensja w wysokości nawet 2000 zł może zaskoczyć.

Wynagrodzenie kosmetyczki przestaje jednak dziwić, jeśli uświadomimy sobie, że większość bardziej skomplikowanych zabiegów wykonują kosmetolodzy, a nie kosmetyczki. Wykształcenie kosmetologiczne w bardziej profesjonalny sposób przygotowuje do pracy w salonie, umożliwia odpowiedzialne wykonywanie bardziej inwazyjnych zabiegów.

Kosmetolog ma po prostu większą wiedzę o ludzkiej skórze, jej anatomii, możliwych reakcjach organizmu na niektóre podawane w trakcie zabiegów preparaty. To wszystko zaś przekłada się na jego pensję, która jest znacząco wyższa, niż wynagrodzenie kosmetyczki. Spora część salonów, klinik estetycznych zatrudnia właściwie wyłącznie kosmetologów . Manicure i pedicure w takich miejscach wykonują osoby z wykształceniem podologicznym, zdecydowanie wykraczającym poza wiedzę, jaką dysponuje technik usług kosmetycznych.

Czy kosmetyczka może zarabiać więcej?

Zarobki kosmetyczki wcale nie muszą stać w miejscu. Wszystko zależy od jej determinacji i pracy, jaką włoży ona w swój rozwój. W tym zawodzie, bardzo zresztą popularnym wśród młodych kobiet, należy cały czas być na bieżąco. Trzeba śledzić nowe trendy, pozyskiwać wiarygodne informacje o nowych zabiegach i uczyć się ich wykonywania .

Niezależnie od tego, czy kosmetyczna będzie pracowała na etacie, czy będzie prowadziła własny biznes – jeśli tylko umiejętnie pokieruje swoją karierą zawodową, jej zarobki mogą przekraczać co najmniej kilkukrotnie średnią pensję wyliczoną przez GUS dla tego zawodu.

Warto pamiętać, że zawód technika kosmetologii otwiera drogę do prowadzenia własnego salonu albo też – co jest równie ciekawym rozwiązaniem – specjalizacji w konkretnej dziedzinie kosmetyki. Profesjonalne kursy, szkolenia i warsztaty otwierają bardzo wiele dróg do samorozwoju.

Więcej: 

Jak rozjaśnić podkład do twarzy? Najlepsze domowe sposoby na rozjaśnienie podkładu

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości