Finanse i Praca

Dni wolne od pracy 2022. Jak zaplanować urlopy na przyszły rok?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prawo.pl
Osoba planująca urlop

Część z nas już niedługo zacznie planować urlopy na 2022 rok. Kiedy będą dni wolne od pracy i kiedy najlepiej wziąć urlop? Sprawdź nasz poradnik, kiedy brać dni wolne, aby zyskać jak najdłuższy urlop.

Święta i dni wolne od pracy w 2022 roku

W 2022 roku czeka nas 2008 godzin do przepracowania, jeśli zakłada się soboty wolne od pracy w miesięcznym systemie rozliczeniowym. Dni ustawowo wolnych od pracy będzie, jak co roku, 13, są nimi:

 • Nowy rok (1 stycznia) - sobota,
 • Święto Trzech Króli (6 stycznia) - czwartek,
 • Wielkanoc (17 kwietnia) - niedziela,
 • Lany Poniedziałek (18 Kwietnia) - poniedziałek,
 • Święto Pracy (1 maja) - niedziela,
 • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - wtorek,
 • Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki (5 czerwca) - niedziela,
 • Boże Ciało (16 czerwca) - czwartek,
 • Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) - poniedziałek,
 • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) - wtorek,
 • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - piątek,
 • Boże Narodzenie, 1 dzień świąt (25 grudnia) - niedziela,
 • Boże Narodzenie, 2 dzień świąt (26 grudnia) - poniedziałek.

Zobacz wideo: Trudny powrót do pracy po urlopie

Trudny powrót do pracy po urlopie Źródło: Dzień Dobry TVN

W 2022 roku jedynie za 1 stycznia pracodawcy będą mieli obowiązek przyznania dnia wolnego, ponieważ tylko to święto wypada w sobotę. Dotyczy to pracowników na umowach o pracę, ponieważ objęci są Kodeksem Pracy. Nie dotyczy to osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło i zlecenie.

W niedzielę wypadają święta: pierwszy dzień Wielkanocy (17 kwietnia), Święto pracy (1 maja), Zesłanie Ducha Świętego (5 czerwca) oraz pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia). Za te dni nie zostaną przyznane rekompensaty.

Jak zaplanować urlop na 2022?

Długi weekend w styczniu 2022

W styczniu pierwszą okazją do skorzystania z długiego weekendu będzie już 6 stycznia, który wypada we czwartek. Jeśli pracodawca zgodzi się oddać dzień wolny za Nowy Rok, który przypada w sobotę, w piątek to będzie można się cieszyć 4 dniowym wolnym. Wolne za ten dzień można jednak wykorzystać także 3 stycznia, w poniedziałek i tym samym zyskać pierwszy długi weekend w roku. Można również dobrać 3 dni wolnego (we wtorek - 4.01, środę - 5.01 i piątek - 7.01) i cieszyć się 9-dniowym wolnym.

Długi weekend w maju 2022

Kolejna okazja na długi weekend przypada w maju, można wziąć jeden dzień wolnego i cieszyć się 4-dniowym, długim weekendem lub wziąć 4 dni urlopu i cieszyć się aż 9 dniami wolnymi. Najkorzystniejszą opcją jest wzięcie urlopu na 2 maja, dzięki czemu od soboty 30 kwietnia do 3 maja włącznie będzie długi weekend.

Długi weekend w czerwcu 2022

W czerwcu podobnie, można zyskać 4-dniowe wolne poprzez wzięcie dnia wolnego 17 czerwca - 16 wypada Boże Ciało, w ten dzień nie idzie się do pracy.

Długi weekend na Wszystkich Świętych 2022

W ten sam sposób co w czerwcu można także przedłużyć wolne w listopadzie, biorąc 31 października (poniedziałek) urlop i ciesząc się długim weekendem.

Długi weekend na Boże Narodzenie 2022

Święta Bożego Narodzenia w 2022 wypadają dość niekorzystnie, ponieważ 25 jest w niedzielę (za co nie dostaniemy dnia wolnego), podobnie 1 stycznia. Chcąc zrobić sobie świąteczny urlop trzeba będzie wykorzystać aż 4 dni urlopu.

Długi wolny weekend, który nie wymaga brania dodatkowych dni, wypada w sierpniu oraz listopadzie. Wniebowzięcie NMP wypada w poniedziałek, 15 sierpnia tworząc trzydniowy długi weekend. W listopadzie Święto Niepodległości (11 listopada) wypada także w piątek, dzięki czemu znów mamy długi weekend.

Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu dni ustawowo wolnych od pracy można zyskać aż 5 długich weekendów.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fly_dragonfly/Getty Images

Pozostałe wiadomości