Finanse i Praca

Czy warto inwestować w złoto i jak robić to z zyskiem? Ekspert wyjaśnia

Finanse i Praca

Czy warto inwestować w złoto?

Inflacja w Polsce wpływa na nasze finanse, dlatego wiele osób zastanawia się, jak bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Na czacie Dzień Dobry TVN ekspert Bartosz Rączyński podpowiedział, czy warto zainwestować w złoto.

Inwestycja w złoto – czy to się opłaca?

Sytuacja za granicami Polski jest niestabilna. Wiele osób zastanawia się, jak bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Czy inwestycja w złoto to dobry pomysł?

- Jest kilka kruszców inwestycyjnych. Złoto cieszy się największym zainteresowaniem i uznawane jest za najlepszy i najbezpieczniejszy do inwestowania kruszec – powiedział ekspert ds. inwestowania w Mennica.Apart.pl

W ostatnim roku ceny złota kształtowały się na różnym poziomie, spadały, rosły. Według eksperta mimo wszystko to właśnie w złocie jest potencjał.

Samo zagadnienie wahań cen złota musimy zróżnicować, czy mówimy w ujęciu dolarowym, czy złotowym. My jako Polacy, inwestując w złotówkach, powinniśmy kierować się ceną w rodzimej walucie. Dane pokazują, że osoby, które kupiłyby złoto 1 stycznia, do listopada zyskałyby 9 procent. Gdyby zainwestowały w giełdy na świecie, zdecydowanie byłyby pod kreską, odnotowałyby straty 

Jak można kupić złoto?

Aby zainwestować, trzeba się udać do punktu stacjonarnego. Podejmując decyzję o inwestowaniu w złoto, warto kierować się współpracą z najbardziej renomowanymi miejscami, gdzie nie zostaniemy oszukani. To jest najważniejsza rzecz. Co wybrać? Możemy kupić zarówno sztabki, jak i monety bulionowe. Oba warianty są tak samo wartościowe i dają nam to samo poczucie bezpieczeństwa.

- Złoto w każdej formie w długiej perspektywie jest inwestycją, natomiast biżuteria ma znamiona w mniejszym stopniu inwestycyjne w większym sentymentalne. Inwestycyjnie warto wybierać złoto w formie fizycznej, czyli monety, sztabki – dodał ekspert.

Jak się okazuje, by zacząć przygodę z inwestowaniem, wystarczy już kilkaset złotych. Za tę kwotę kupimy 1 gramową sztabkę złota.

- Można inwestować także w złote monety bulionowe, ich koszt wynosi około kilku tysięcy złotych, 100 gramową sztabkę to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodał.

Sprzedaż złota – jak spieniężyć inwestycję?

Obecne czasy, czyli okresy kryzysów finansowych i wojen historycznie były okresem największych wzrostów wartości złota. Kryzysy, które teraz dzieją się na świecie, wiążą się z wysoką inflacją, w tym czasie złoto zyskało na wartości. Złoto nie tylko ma wartość pieniężną, ale też w skrajnych przypadkach może być wykorzystane jako waluta zastępcza.

Jak spieniężyć złoto?

- W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś dzisiaj podejmie decyzję, że chciałby spieniężyć złoto, może udać się do Mennicy Apart do jednego z punktów stacjonarnych, gdzie od ręki sprzeda to złoto i otrzyma pieniądze lub dostanie przelew, w zależności od wyboru - opisał Bartosz Rączyński .

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Pozostałe wiadomości