Finanse i Praca

Czy będzie kolejny wzrost cen żywności? Minister rolnictwa zabrał głos

Finanse i Praca

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
rmf24.pl

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odpowiedział w wywiadzie na pytania, które interesują niemal każdego Polaka. Czy ceny żywności nadal będą rosnąć, jak było to widoczne w ostatnich miesiącach i jak można pomóc Ukrainie w bezpiecznym transporcie zboża? - Trzeba zapewnić dobrze zorganizowany, bezpieczny tranzyt - przyznał i zaproponował swoje rozwiązanie.

Wzrost cen żywności

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" powiedział, że szczyt podwyżek cen żywności jest już za nami.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Mogą być jeszcze jakieś drobne ruchy, ale już nie takie wielkie, jak wcześniej. Oczywiście wszystko z zastrzeżeniem, że nie nastąpi eskalacja wojny i kolejny wzrost cen gazu i energii - tłumaczył w wywiadzie.

Import zboża z Ukrainy

W trakcie rozmowy poruszono także bardzo istotny temat w ostatnim czasie, czyli import zboża z Ukrainy. Minister rolnictwa wskazał, jakie działania rekomenduje podjąć, żeby zapewnić bezpieczny transport zboża.

- Trzeba zapewnić dobrze zorganizowany, bezpieczny tranzyt tak, żeby ukraińskie zboże nie zakłócało europejskiego rynku - tłumaczył wicepremier.

Kowalczyk proponuje wprowadzenie kaucji, która byłaby zwracana w chwili wywozu zboża z Unii Europejskiej. Liczy na realną pomoc od UE w postaci urządzeń, takich, jak kontenery, wagony, pociągi czy maszyny przeładunkowe. - Chodzi o to, by zboże było przeładowywane na naszej granicy tam, gdzie się kończą szerokie tory i stamtąd bezpośrednio jechało do Hiszpanii czy portów, z których trafiałoby do krajów np. w Afryce, które oczekują tego importu. Na razie takiej możliwości nie ma, a działania Unii ograniczają się do deklaracji. Ponowię nasze postulaty w tej sprawie na spotkaniu unijnych ministrów pod koniec stycznia - wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości