Finanse i Praca

Jak inflacja wpłynie na świąteczne prezenty dla dzieci? Rodzice oszczędzają, gdzie się da

Finanse i Praca

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
tvn24.pl
rodzina przy świątecznym stole

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Rosnąca inflacja spędza jednak sen z powiek Polakom, którzy coraz częściej martwią się, jak zorganizują tegoroczną Wigilię i przy tym nie zbankrutować. Sporo osób z powodu wysokich cen zamierza zaoszczędzić na prezentach dla swoich pociech. Jak inflacja odbije się na tym, co maluchy znajdą pod choinką?

Jak inflacja wpłynie na Boże Narodzenie 2022?

Okres świąteczny to czas wzmożonych zakupów. Z powodu inflacji przygotowania do Wigilii w tym roku dla wielu okażą się wyjątkowo stresujące, a najbardziej niezadowolone z tej sytuacji mogą okazać się dzieci.

W wyniku badania przeprowadzonego przez platformę UCE Research, z uwagi na drożyznę aż 61,4 procent Polaków planuje zaoszczędzić na upominkach dla swoich pociech. 29 procent deklaruje natomiast, że rosnące ceny nie powstrzymają ich przed obdarowywaniem maluchów, zaś 2,8 procent badanych nie zamierza dawać żadnych prezentów. Jak podało tvn24.pl, ponad połowa ankietowanych, którzy będą chcieli zaoszczędzić w tym roku na prezentach, zamierza szukać okazji na promocjach.

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

- W czasach wysokiej inflacji promocyjna strategia zakupowa nie powinna specjalnie nikogo dziwić, na podobnie postawione pytanie rok i dwa lata temu niecałe 30 procent Polaków tak odpowiedziało - stwierdził Maciej Tygielski, współautor badania i ekspert rynku retailowego z Grupy SkipWish.

Boże Narodzenie 2022 a prezenty

Zmianie ulegnie przede wszystkim liczba wręczanych prezentów. Według badania bardziej skłonne do przemyślanych zakupów są kobiety oraz osoby w wieku 23-35 lat, które często są obciążone kredytami. Jak wynika z analizy, połowa Polaków przeznaczy swoje oszczędności na sfinansowanie świątecznych podarków, a co dziesiąty skorzysta w tym celu z programów socjalnych. Pożyczki w banku lub od najbliższych wspomogą 6 procent ankietowanych.

- Wciąż panuje w społeczeństwie przekonanie, że na dzieciach się nie oszczędza, nawet jak jest ciężko. Tym bardziej nie wypada tego robić przed Świętami Bożego Narodzenia, które są tylko raz do roku. Część rodziców nadal ma zasobne portfele, więc nie musi oszczędzać – dodał ekspert.

Więcej informacji na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: LEREXIS/Getty Images

Pozostałe wiadomości