Finanse i Praca

Rząd zachęca do korzystania z aplikacji e-Paragon i kontynuuje prace nad zastąpieniem papierowych wersji

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gov.pl/polskatimes.pl/Strefa Biznesu
Płatnośc karta i paragon

Od kilku lat w rządzie trwają prace nad wycofaniem papierowych paragonów na rzecz systemu e-paragonów. Prace w dalszym ciągu trwają. W efekcie konsumenci po zapłaceniu za zakupy będą otrzymywać potwierdzenie w postaci wiadomości SMS i maili. Jednak już teraz można korzystać z części funkcji aplikacji e-Paragon.

Rząd pracuje nad e-paragonami. Kiedy wejdą w życie?

Wprowadzenie e-paragonów to wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Prace nad nim ciągle trwają, ponieważ dotyczą zaawansowanego, ogólnopolskiego systemu, do którego trzeba będzie przystosować ogromną ilość sprzętu fiskalnego.

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na początku korzystanie z e-paragonów ma być dobrowolne zarówno dla sklepów jak i konsumentów. Pierwszym etapem ma być wejście w życie stosownego rozporządzenia, kolejnym oprogramowanie i aktualizacja kilkuset tysięcy kas online działających w polskich sklepach. Ministerstwo Finansów zapowiedziało również, że nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientom.

Jak wyjaśniał w 2021 r. wiceminister Sarnowski:

Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach.

"Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania »HUB e-paragony«, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r." — poinformował w Sejmie Mariusz Gojny, wiceminister finansów.

Tanie zakupy
Tanie zakupy Jak robić zakupy, by wydawać jak najmniej?

Aplikacja e-Paragon

Nim paragony cyfrowe staną się obowiązkowe i jedyne zgodne z prawem, już teraz Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-paragon i zachęca do jej korzystania. Je pobranie ma umożliwiać/ułatwiać:

  • zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragonów (dodawanie papierowych paragonów do aplikacji),
  • dokumentowanie wydatków,
  • przeglądanie statystyk,
  • uzupełnianie informacji o gwarancjach na zakupione towary i usługi,
  • sprawdzanie paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy,
  • zgłaszanie różnych nieprawidłowości, np. brak paragonu, lub błędy w nim.

Aplikację e-Paragon można pobrać w dwóch miejscach:

  • smartfony systemem iOS - apps.apple.com
  • smartfony z systemem Android - play.google.com/store

Dlaczego e-paragony są potrzebne?

Cyfryzacja stopniowo obejmuje coraz więcej dziedzin życia. To istotne z wielu względów - wygody, oszczędności czasu, bezpieczeństwa i reagowania na kryzys klimatyczny. Coraz rzadziej korzystamy z gotówki, którą zastępują karty i płatności cyfrowe. Papierowe paragony są jednak jeszcze mniej potrzebne.

Wszystko wskazuje na to, że każdy paragon będzie można szybko odszukać w skrzynce e-mailowej lub SMS-owej w telefonie. Czy to rozwiązanie powtórzy sukces e-recept?

E-paragon ma sprzyjać skróceniu czasu robienia zakupów i działać tak, by nie wydłużać kolejek przy kasach. Z tego powodu sklepy muszą wypracować dobre sposoby przekazywania danych na potrzeby odbierania paragonów. Należy wziąć pod uwagę, że RODO zobowiązuje do zabezpieczenia pozyskiwania i przetwarzania danych. Istotna będzie zatem kwestia bezpiecznego procesu zbierania numerów telefonów, przechowywania danych i dbałość o to, aby system działał sprawnie.

Jednym z proponowanych sposobów jest zorganizowanie systemu generowania i przekazywania e-paragonów tak, aby kasjerzy nie mieli wglądu w dane klientów. Automatycznie wysyłające się e-paragony mogłyby być dostępne przy finalizowaniu zakupów np. podczas płatności elektronicznej. To wymaga technologicznego zintegrowanie oprogramowania kas fiskalnych z systemami bankowymi i narzędziami do zautomatyzowanych wysyłek maili i SMS-ów.

Niektóre sieci handlowe postanowiły już wcześniej wyjść z podobnymi rozwiązaniami i wprowadziły możliwość zbieranie e-paragonów w swoich aplikacjach zakupowych, choć prawnie nadal są zobowiązane do wystawiania ich także w formie papierowej. Jednak nie wszyscy klienci chcą instalować kolejne aplikacje zakupowe, zwłaszcza sklepów, w których bywają rzadko.

Kolejną korzyścią, tym razem z punktu widzenia rządu, jest łatwiejsza kontrola sprzedawców. Fiskus będzie mógł uszczelnić system - zwłaszcza podatki dochodowe, VAT i akcyzę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl/polskatimes.pl/Strefa Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: assoonas/Getty Images

Pozostałe wiadomości