Styl życia

550 motocykli i radiowozów. Emerytowany policjant i jego niezwykła kolekcja

Styl życia

Miejscowość Marcinkowice - to właśnie tu znajduje się niesamowita kolekcja modeli radiowozów policyjnych, które należą do Grzegorza Kaliny. Emerytowany policjant pokazał nam swój imponujący zbiór. Opowiedział też, jak rozpoczęła się jego kolekcjonerska przygoda.

Pasja do zbierania policyjnych radiowozów

Grzegorz Kalina to pasjonat policyjnych radiowozów, który miniaturki samochodów zbiera od ponad 20 lat. Jego kolekcja składa się głównie z pięknych amerykańskich modeli, ale to nie od nich rozpoczęła się przygoda.

Samochodem, który otworzył kolekcje, był model Alfa Romeo 156 włoskich karabinierów. Znaczą cześć zbiorów zajmują samochody i motocykle amerykańskiej policji, których dawniej polscy funkcjonariusze zazdrościli kolegom z zachodu.

Obecnie posiadam kolekcję ponad 550 motocykli i radiowozów policyjnych z kilkunastu krajów świata, dokładnie z 49 państw

- powiedział Grzegorz Kalina.

Jak wygląda kolekcjonowanie i składanie samochodów?

Emerytowany policjant zdradził, że w przede wszystkim interesuje go, aby znaleźć pierwowzór samochodu, który aktualnie jest albo był w użyciu policji. Na tej postawie kolekcjoner szuka modelu w sieci oraz kompletuje dokumentację.

W jego zbiorze znajdują się polskie samochody , które kilkanaście lat temu można było zobaczyć na naszych ulicach, jak i takie, które jeżdżą do dziś.

Zacznę może od Fiata 126p, który na początku lat 90. jeździł w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu w ruchu drogowym. Moim ostatnim rarytasem jest też autentyczny radiowóz z wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Jest to Volkswagen T6, który dziś można spotkać na ulicach Nowego Sącza

– mówił Grzegorz Kalina.

W gablotach znajdują się także samochody policyjne z Libanu, z Kuwejtu, ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Danii czy Czech.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości