Efekt Dragana. Prace przekraczające granice

Styl życia

Aktualizacja:

Andrzej Dragan to wielokrotnie nagradzany filmowiec, fotograf i fizyk, który opracował własną metodę obróbki zdjęć nazwaną efektem Dragana. Fotografował między innymi Davida Lyncha, Madsa Mikkelsena czy Kubę Wojewódzkiego. W materiale Alicji Myśliwiec opowiedział o swojej pracy i pasji.

Wstrząsające efekty

41-letni Andrzej Dragan fotografuje od 2003 roku. Opracowana przez niego metoda cyfrowej obróbki fotograficznej polega na kombinacji charakterystycznego oświetlenia modela i ręcznej edycji zdjęcia.

Zawsze starałem się uświadomić modela o tym, co zamierzam mu zrobić i mimo wszystko to się nie udawało. Modele byli głęboko zaskoczeni tym, co widzą i to nie w pozytywnym sensie– wyznał dr hab. Andrzej Dragan – Mnie interesowała faktura, zmarszczki, historia, która jest wyryta na twarzy, coś co ludzie najczęściej ukrywają pod makijażem, czy pod retuszem. Ja to najczęściej ujawniałem i jeszcze wzmacniałem – robiąc coś interesującego z czegoś, co jest uznane za brzydkie.

Fizyk-artysta

Andrzej na co dzień jest doktorem habilitowanym fizyki i adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca była wielokrotnie nagradzana w Polsce i zagranicą. Jak powiedział fizyk dr hab. Krzysztof Turzyński, jego badania naukowe stawiają często odważne i kontrowersyjne hipotezy.

Fizyka to próba zrozumienia rzeczywistości, Matrixa, w którym tkwimy i tego, co się dookoła dzieje. Zamiast siedzieć i cieszyć się rzeczywistością staramy się zrozumieć o co tu chodzi – wyjaśnił Dragan - W przeciwieństwie do fotografii, sztuki czy filmu, które są bardzo interesującą działalnością, ale będącą trochę „gotowaniem się ludzi w swoim własnym sosie”, fizyka sięga trochę dalej. To są kwestie dotyczące pytań, które są niezależne od tego, kim jesteśmy i co robimy.

Zobacz też:

Historie zaklęte w dzwonkach

Jak często zmieniać zdjęcia w dokumentach?

Kurs fotografii - jak robić ciekawe zdjęcia, które zachwycą innych?

Autor: Agata Polak