Styl życia

Edward Rinke. By przeżyć, walczył na pięści w obozie koncentracyjnym

Styl życia

Aktualizacja:

Edward Rinke przed wojną należał do czołowych polskich bokserów. Jego losy nadają się na filmowy scenariusz. Karierę sportową przerwała Rinkemu II Wojna Światowa. Bokser, by przeżyć walczył na pięści w obozie koncentracyjnym... Jego niezwykłą historię w studiu Dzień dobry TVN opowiedziała wnuczka Anna Rucińska-Miks. Autorką reportażu jest Bianka Zalewska.

Ukochany dziadek

Anna Rucińska-Miks, wnuczka legendarnego boksera napisała list do redakcji Dzień dobry TVN, w którym opisała niezwykłą historię swojego dziadka. Impulsem był reportaż o braciach Fedorońko. Marzeniem Pani Ani było, by o losach jej dziadka usłyszało jak największe grono ludzi.

Zobacz też: Wasze #HistorieNieznane w #DzieńDobryTVN! Zgłoś je do programu używając hashtagów! >>>

A historia Edwarda Rinkego jest tak niezwykła, że nadaje się na scenariusz hollywoodzkiego filmu. Co ciekawe podobno były nawet takie próby. Pani Anna dowiedziała się, że kiedy obóz koncentracyjny, w którym przebywał jej dziadek został wyzwolony przez Amerykanów, Rinke otrzymał propozycję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Bokser nie zdecydował się na emigrację.

Kiedy Anna Rucińska-Miks zbierała materiały o dziadku, odezwało się do niej mnóstwo osób. Okazało się, że kilka lat temu powstała nawet praca dyplomowa dotycząca Edwarda Rinkego. Dziadek Pani Anny nie było osobą wylewną, o jego trudnych przeżyciach z czasów wojny wnuczka dowiedziała się od swojej mamy oraz osób, które znały Edwarda Rinkego.

Kim był Edward Rinke?

Edward Rinke urodził się 5 stycznia 1917 roku w Bydgoszczy. Zmarł 10 lipca 1999 roku. Przed wojną należał do czołowych polskich bokserów. Jego karierę sportową przerwała wojna. Został aresztowany przez gestapo 1940 roku pod zarzutem udziału w wydarzeniach „krwawej niedzieli”. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen trafił w 1943 roku. Bydgoszczanin by przeżyć w obozie nadal walczył na pięści.

Jak dowiedziała się Pani Anna, jej dziadek stał już w kolejce do komory gazowej. Jednak ktoś doszukał się informacji, że Rinke to bokser.

Ktoś go z tej komory wyciągnął i powiedział wygrasz walkę to przeżyjesz. W obozie stoczył 8 walk, jedną zremisował.

W Mauthausen pozostał aż do wyzwolenia obozu przez Amerykanów.

>>>Historie nieznane. Opowiedz nam swoją rodzinną historię!<<<

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości