Styl życia

Dzieńdobrobus w Grójcu. Miasto, które jabłkami stoi

Styl życia

Dzieńdobrobus przemierza Polskę w poszukiwaniu pięknych miejsc, dobrych, życzliwych ludzi i budujących, inspirujących historii. Tym razem odwiedziliśmy Grójec. Pogoda nie dopisywała, ale dobra energia szybko rozświetliła piątkowy poranek.

Grójec – o mieście

Grójec to miasto w województwie mazowieckim. Leży 45 km na południe od Warszawy, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej. Przez miasto przepływa Molnica, będąca dopływem rzeki Kraski. Grójec był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Początkowo jego nazwa brzmiała Grodziec. To wyjątkowe miejsce odwiedził nasz reporter, Piotr Wotjasik.

Grójec to stolica jabłka. Nawet nie polska, a europejska

- mówi Wojciech Kot, sadownik.

Jak się okazuje, na okolicznych terenach bardzo wiele jest sadów.

To pięćdziesiąt tysięcy hektarów, wielkość obszarowa Warszawy. Dwa razy więcej niż Puszcza Kampinoska. Sadów mamy bardzo dużo, jesteśmy liderem na świecie można powiedzieć. Bo zajmujemy drugie miejsce na świecie po Chinach, pierwsze w Europie

- dodaje sadownik.

Jabłka grójeckie

Jak już wiemy, okolice Grójca są najważniejszym polskim regionem uprawy i przetwórstwa jabłek. Obecnie w regionie Grójca uprawia się intensywne sady karłowe, które dostarczają ok. 40 proc. krajowej produkcji jabłek, a intensywność upraw w niektórych gminach sięga nawet 70 proc. Co wyróżnia tamtejsze jabłka? Przede wszystkim wybarwienie – mają zdecydowanie więcej tak zwanego czerwonego rumieńca, dzięki czemu posiadają więcej antyoksydantów.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pyszne wyroby z grójeckich jabłek. Sok wytłaczany na zimno, ocet, a także szarlotka na dziesięć sposobów. Jaką mają radę dla wszystkich domowych cukierników?

Szarlotka każda się uda, jak jest z sercem robiona

- mówią.

Nie samym jabłkiem Grójec żyje

Podczas naszego pobytu w Grójcu, Sebastian Krawczak rysował miejski ratusz. Co ciekawe, jego panorama znajdująca się na ścianie budynku w samym centrum miasta, znalazła się w Księdze Rekordów Guinessa. Kto jeszcze do niej aspiruje? Bolek - 10-letni osiołek grecki, który regularnie występuje przy akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobno jest jednym z najlepszych wolontariuszy, bo zawsze zbiera największe kwoty. Czym jeszcze zaskoczył nas Grójec? Zobaczcie materiał.

Zobacz też:

Dzieńdobrobus w Supraślu. Borowina, kartacze i babka ziemniaczana to tylko niektóre dobrodziejstwa Podlasia

Dzieńdobrobus w Piątku - kolorowym mieście z ciekawymi ludźmi

Dzieńdobrobusem przemierzamy Polskę. "Czekamy na fajne historie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Piotr Wojtasik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości