Styl życia

Dzień Świstaka, czyli kiedy nadejdzie wiosna? Sprawdź, czy Phil zobaczył swój cień

Styl życia

Susanne Jutzeler/Pixabay

Dzień Świstaka to święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest sympatyczne zwierzątko, które przepowiada pogodę - w zależności od tego, czy zobaczy swój cień, czy nie. Co Phil z Punxsutawney miał do przekazania dzisiaj - rychłe nadejście wiosny czy utrzymująca się zimę? Niezależnie od odpowiedzi, warto z tej okazji przypomnieć sobie kultową komedię z Billem Murrayem w roli głównej.

Dzień Świstaka - 2 lutego

Po raz pierwszy przodek Phila miał przepowiadać pogodę w latach 80. XIX wieku. Od tego czasu mieszkańcy Punxsutawney w Pensylwanii wierzą, że jeśli 2 lutego zwierzę zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima. Natomiast jeśli cienia nie będzie - wkrótce nadejdzie wiosna.

Za każdym razem rytuał wygląda tak samo. Phil wychodzi ze swej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob. Rozgląda się za swym cieniem, po czym "szepcze" do ucha przedstawicielowi Klubu Świszcza swoje przewidywania. Ci przekazują informację licznie zgromadzonym turystom.

Ze statystyk wynika, że sprawdzalność przepowiedni świstaka z Punxsutawney wynosi 50 proc.

Dzień Świstaka 2021

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Dzień Świstaka 2021 odbywał się online. Uroczystość była transmitowana przez Internet, a tradycyjnie liczną publiczność zastąpiły makiety z kartonu.

Dzisiaj Phil zobaczył swój cień, a więc przed nami jeszcze sześć tygodni zimy! Ceremonię można obejrzeć tutaj:

"Dzień Świstaka" (Groundhog Day)

2 lutego to dzień, w którym toczy się akcja niezwykle popularnego filmu. Tradycja przepowiadania wiosny w Punxsutawney zainteresowała twórców, którzy rozsławili ją na całym świecie. Stało się tak dzięki romantycznej komedii "Dzień świstaka" z 1993 roku.

To cudowna historia o zgryźliwym dziennikarzu, który zostaje zaklęty i powtarza ten sam dzień, dopóki nie naprawi swoich błędów. W rolach głównych Bill Murray i Andy MacDowell.

Świstak Tymko na Ukrainie

Tymczasem Świstak Tymko III, który mieszka w stacji biologicznej charkowskiego uniwersytetu im. Karazina we wschodniej Ukrainie, przewidział nadejście wiosny za sześć tygodni - podała agencja Ukrinform. Tradycyjnie zwierzak budzony jest przez naukowców w pierwszych dniach lutego.

- Wiosna już nadchodzi... Wiosna będzie wczesna, ale trzeba jeszcze trochę poczekać, za sześć tygodni będzie ciepło - mówiła opiekunka Tymka Nadija Tokarska, która wyciągnęła zwierzaka z jego drewnianego domku.

- Prognozy naszych świstaków są trafne, jednak pogoda czasem zawodzi - żartowała jedna z organizatorów Dnia Świstaka Ludmyła Dolia.

Tymko III zamienił na stanowisku synoptyka swojego ojca - Tymka II, który przewidywał pogodę siedem razy, po czym przeszedł na zasłużoną emeryturę. Wcześniej zajmował się tym Tymko I.

Dzień Świstaka stacja Uniwersytetu Karazina urządza od 2004 roku wzorem rytuału z amerykańskiego stanu Pensylwania, gdzie nadejście wiosny przepowiada najsłynniejszy świstak świata Phil.

Zobacz też:

Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki zostali rodzicami? Dwutygodnik podał sensacyjną wiadomość

Ciążowe zachcianki Agnieszki Włodarczyk. Fani wróżą płeć dziecka

Olga Frycz ma nową fryzurę. Córka nie szczędziła jej komplementów

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości