Styl życia

Wielki bal z okazji Dnia Świętego Patryka! Poznaj historię i tradycje

Styl życia

Aktualizacja:

Dzień świętego Patryka to narodowe święto Irlandii. Celebracja tego dnia już dawno jednak wykroczyła poza granice wyspy. Obecnie świętuje je się prawie na całym świecie, także w Polsce. 17 marca, w rocznicę śmierci świętego Patryka, cały świat zmienia kolor na zielony.

  • Ambasador Irlandii o Dniu świętego Patryka
  • Kiedy jest dzień świętego Patryka?
  • Św. Patryk – święto misjonarza
  • Święty Patryk – święto Irlandczyków
  • Święty Patryk – dzień w innych częściach świata
  • Toasty po irlandzku na dzień świętego Patryka

Dzień świętego Patryka w Polsce

W Polsce od lat również świętuje się Dzień świętego Patryka. W ostatni weekend w Warszawie odbył się w związku z tym świętem bal charytatywny. Polaków i Irlandczyków połączyła wspaniała idea - w 2019 roku Fundacja im. Św. Patryka zorganizowała bal, podczas którego zbierano pieniądze na cztery wybrane fundacje.

Ambasador Irlandii o Dniu świętego Patryka

O tym wyjątkowym irlandzkim święcie opowiedziała nam Ambasador Irlandii w Polsce - Emer O'Connell:

Święty Patryk nie pochodził z Irlandii lecz z rzymskiej Brytanii. W V wieku przybył do Irlandii i wprowadził tam chrześcijaństwo. Mówi się też, że wygnał węże z Irlandii i dokonał wielu innych cudów! Dzień Świętego Patryka obchodzimy na całym świecie! W Polsce ponad 50 budynków zostanie podświetlonych na zielono. W Warszawie Pałac Nauki i Kultury.

Zobacz też: Irlandzkie przepisy na Dzień Świętego Patryka >>>

Większość z nas kojarzy święto Patryka z kolorem zielonym, szklaneczką tradycyjnej irlandzkiej whiskey (nie mylić z whisky) i niezliczonymi kuflami piwa. Dla Irlandczyków to natomiast nie tylko ciekawa tradycja, a przede wszystkim ważny element historii kraju i jego patrona.

Kiedy jest dzień świętego Patryka?

Dzień Patryka na całym świecie obchodzony jest 17 marca, w dniu śmierci patrona Irlandii. Na zielonej wyspie to święto narodowe, wolne od pracy. Święto św. Patryka to w Irlandii czas różnorodnych wydarzeń kulturalnych, a także szczególnej celebracji. Oprócz tradycyjnej szklaneczki Patryka i nielimitowanej ilości piwa, wspomina się samego świętego i jego dokonania, a jest ich niemało.

Zobacz też: Dzień św. Patryka w kuchni DDTVN >>>

Św. Patryk – święto misjonarza

Święty Patryk był Brytyjczykiem , który w wieku 16 lat został porwany i przez irlandzkich korsarzy przewieziony na zieloną wyspę. Jako niewolnik pracował przy wypasie owiec. Legenda podaje, że już wtedy został natchniony przez Boga. Uważa się, że z boską pomocą udało mu się uciec z wyspy do Francji. Miał wtedy 20 lat. Po ucieczce rozpoczął studia teologiczne. Bóg jednak nakazał mu wrócić do Irlandii. Znakiem tego życzenia miał być rozpaczliwy głos słyszany przez świętego. Patryk poddał się woli Boga i powrócił na wyspę, gdzie przez 40 lat prowadził działania misyjne. Już jako biskup nawrócił wielu Irlandczyków , a w dniu jego śmierci pozostawił wyspę schrystianizowaną. Święty wprowadził zorganizowaną formę działalności kościelnej i ostatecznie doprowadził do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej Irlandii. Pomogły mu w tym działaniu cuda, a także niebywała zdolność do prostego tłumaczenia podstawowych prawd wiary. Jednym z podstawowych symboli świętego Patryka jest słynna trójlistna koniczyna, za pomocą której tłumaczył on poganom i nowo nawróconym dogmat Trójcy Świętej.

Ze świętym Patrykiem wiąże się również legenda związana z wypędzeniem z wyspy wszystkich węży. Święty zrobił to podobno za pomocą drewnianej laski. Ostatniego węża zaś przechytrzył w dyskusji i ostatecznie zamknął w drewnianej skrzyni, którą wyrzucił do morza. W Irlandii rzeczywiście nie spotkamy węży.

Zobacz też: Potrawy dla Św. Patryka >>>

Święty Patryk – święto Irlandczyków

Święto świętego Patryka Irlandczycy celebrują podczas licznych parad i marszów ulicznych. Króluje podczas nich kolor zielony, który jest symbolem Irlandii. Tradycja nakazuje również wypić w tym dniu szklaneczkę oryginalnej irlandzkiej whiskey. Zwyczaj wiąże się z konkretnym wydarzeniem z życia świętego - zwrócił on uwagę karczmarce, która oszczędzała na trunku dla gości. Wystraszona możliwością pojawienia się w jej karczmie potworów, kobieta już zawsze nalewała swoim gościom pełną szklankę alkoholu. Oprócz whiskey w dniu świętego Patryka pije się oczywiście – w niezmierzonych ilościach – oryginalne irlandzkie piwo Guinness. W przeciwieństwie do innych krajów – w Irlandii nie zabarwia się go na zielono. Obchody dnia świętego Patryka to w Dublinie czas kilkudniowego święta muzyki i tańca.

Święty Patryk – dzień w innych częściach świata

Dzień św. Patryka jest obecnie obchodzony na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych pierwsza historyczna parada odbyła się już w 1737 roku. W wielu krajach trwałym okazał się zwyczaj barwienia na zielono najważniejszych miejsc i budynków. Zielone 17 marca stają się na przykład Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, London Eye i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. W Nowym Jorku odbywa się imponująca parada, a rzeka przepływająca przez Chicago również zmienia swój kolor. W tym dniu mieszkańcy wielu miast przebierają się na zielono i, podobnie jak Irlandczycy, spędzają wieczór w pubach. Dzień świętego Patryka celebruje się także w Azji, Australii i Meksyku.

Toasty po irlandzku na dzień świętego Patryka

Dzień świętego Patryka jest coraz bardziej popularny także w Polsce. Warto przy okazji szumnego świętowania nauczyć się dwóch najbardziej popularnych toastów po irlandzku.

17 marca dzień świętego Patryka – jak wznieść toast?

Beannachtaí na Féile Pádraig duit! [ban ak ti na fajla podżrik ditcz] – szczęśliwego dnia świętego Patryka!

Drugi to tradycyjne:

Slainte! [sloncze] – na zdrowie!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości