Dlaczego Irlandczycy kochają Dzień Świętego Patryka? Poznaj tradycje, symbole i irlandzki taniec

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Dzień Św. Patryka - ulubione święto Irlandii
Dzień Św. Patryka - ulubione święto Irlandii Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

17 marca w Irlandii obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. Kim była ta postać i dlaczego symbolem święta jest koniczyna? Na czym polega taniec irlandzki i jak się go nauczyć? O tradycjach związanych z pełnymi zieleni uroczystościami opowiedzieli w studio Dzień Dobry TVN Piotr Furman i Małgorzata Greś-Cieślak.

Dzień Świętego Patryka - tradycje i symbole

Piotr Furman to aktor teatralny i serialowy, który znany jest między innymi z roli w „Na Wspólnej”. Od 10 lat prowadzi wieczory irlandzkie w warszawskim Teatrze Rampa. Na temat Dnia Świętego Patryka wie niemal wszystko, dlatego postanowił podzielić się tą wiedzą z widzami Dzień Dobry TVN.

- Święty Patryk to postać wyjątkowa dla Irlandii. 17 marca to święto narodowe i religijne obchodzone już 1590 razy od czasu śmierci samego świętego Patryka, który żył na przełomie IV i V wieku naszej ery. Miał niezwykłe życie, ponieważ w wieku 16 lat został porwany przez piratów i był więziony przez sześć lat w Irlandii. Uciekł stamtąd, wrócił do Galii, wstąpił do klasztoru i tam zrobił ogromną karierę, która zakończyła się tym, że został biskupem - opowiada Furman.

Co święty Patryk ma wspólnego z trójlistną koniczyną? Biskup chciał wytłumaczyć Irlandczykom, na czym polega dogmat wiary i czym jest Trójca Święta. Do zobrazowania użył prozaicznego przykładu. - Zerwał koniczynkę z łąki i pokazał, że trzy osoby mogą być jednością - wyjaśnia aktor.

Taniec irlandzki - na czym polega, jak trenować?

Małgorzata Greś-Cieślak jest certyfikowaną instruktorką tańca irlandzkiego. W tej konkretnej i specyficznej formie ruchu zakochała się po obejrzeniu jednego ze spektakli w Sali Kongresowej.

- Na początku tańczyłam różne formy tańca, aż w końcu poszłam na widowisko taneczne. To było bardzo porywające. Sama więc zaczęłam się uczyć - mówi w rozmowie z Agnieszką Woźniak-Starak i Ewą Drzyzgą.

Przeszkodą w artystycznym rozwoju była trudność w znalezieniu odpowiednich kursów tańca. Z upływem czasu jednak taniec irlandzki zyskał w Polsce coraz większą popularność. Typowym dla niego elementem stroju są stukające o podłogę buty.

Popis zaproszonych do studia tancerek - Małgorzaty Greś-Cieślak i jej uczennicy Mai Kalickiej - zobaczysz w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: leverstock/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości